Trudności na linii inwestor – podwykonawca.

Niezdrowe relacje pomiędzy głównym wykonawcą robót budowlanych a podwykonawcami to coraz częstsze zjawisko. Negatywnie wpływa to na sytuację na rynku budowlanym przyczyniając się wraz ze słabą koniunkturą do upadku firm budowlanych. Kryzys wywołał zmniejszenie liczby inwestycji co najbardziej uderzyło w mniejsze firmy, podwykonawców którym inwestorzy i główni wykonawcy dyktowali swoje warunki współpracy. Budownictwo należy do działów gospodarki o niskiej tzw. średniej moralności płatniczej, co oznacza że nierzadko pojawiają się zaległości w wynagradzaniu kontrahentów. Podwykonawcy są chronieni przepisami prawa cywilnego, które przewidują kary za niewykonanie zobowiązań, odsetki za zwłokę w opłatach czy gwarancje bankowe. Nie zawsze jednak korzystają oni z tego zabezpieczenia a główni wykonawcy poświęcają partnera biznesowego aby ratować samych siebie. Więcej w artykule Tomasza Elżbieciaka na stronie www.bankier.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

OC w życiu prywatnym najemcy – dlaczego warto je mieć?

Cytat “Rynek najmu mieszkań ma się w Polsce dobrze. Wielu osób nie stać na zakup mieszkania, nawet na kredyt. Wynajem mieszkania jest wówczas jedyną opcją. Ale czy bezpieczną? Za szkody powstałe w trakcie użytkowania mieszkania odpowiada najemca, a właściciel mieszkania nie zawsze je ubezpiecza. Eksperci SALTUS Ubezpieczenia radzą więc najemcom, aby zapewnili sobie ochronę, wykupując ubezpieczenie ruchomości domowych i OC w życiu prywatnym. “

Przeczytaj więcej »

REIT-y pomogą rozwinąć rynek najmu w Polsce

Cytat “Rynek najmu oraz rynek inwestycyjny w Polsce może rozwinąć się szybciej dzięki wprowadzeniu REIT-ów, twierdzą eksperci kancelarii Baker McKenzie. Kluczem do szybkiego rozwoju REIT-ów w Polsce będzie stabilność prawa, przejrzysta forma opodatkowania oraz ograniczenie barier wejścia.”

Przeczytaj więcej »