Podatek od nieruchomości może być niższy, decyzja należy do rady gminy.

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym trafiającym do budżetu gminy. Regulowany jest Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, która określa m. in. maksymalne stawki podatku od nieruchomości, ponieważ ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii podejmuje rada gminy. Zgodnie z art. 5 ww ustawy wysokość podatku od nieruchomości ustala rada gminy w drodze uchwały, z zastrzeżeniem, że nie mogą one przekroczyć rocznie stawek określonych w ustawie. Art.. 7 ust. 3 ustawy stanowi, że rada gminy może również uchwalić zwolnienia przedmiotowe z podatku od nieruchomości inne niż określone ustawą. Z możliwości tych władze korzystają rzadko, gdyż podatek od nieruchomości zasila konto gminy, a te boją się utracić pewnego źródła dochodu. Więcej w artykule Adama Bugajskiego i Jerzego Toczyńskiego na stronie www.bankier.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

OC w życiu prywatnym najemcy – dlaczego warto je mieć?

Cytat “Rynek najmu mieszkań ma się w Polsce dobrze. Wielu osób nie stać na zakup mieszkania, nawet na kredyt. Wynajem mieszkania jest wówczas jedyną opcją. Ale czy bezpieczną? Za szkody powstałe w trakcie użytkowania mieszkania odpowiada najemca, a właściciel mieszkania nie zawsze je ubezpiecza. Eksperci SALTUS Ubezpieczenia radzą więc najemcom, aby zapewnili sobie ochronę, wykupując ubezpieczenie ruchomości domowych i OC w życiu prywatnym. “

Przeczytaj więcej »

REIT-y pomogą rozwinąć rynek najmu w Polsce

Cytat “Rynek najmu oraz rynek inwestycyjny w Polsce może rozwinąć się szybciej dzięki wprowadzeniu REIT-ów, twierdzą eksperci kancelarii Baker McKenzie. Kluczem do szybkiego rozwoju REIT-ów w Polsce będzie stabilność prawa, przejrzysta forma opodatkowania oraz ograniczenie barier wejścia.”

Przeczytaj więcej »