Kredyt hipoteczny od stycznia 2012 r stanie się mniej dostępny.

Komisja Nadzoru Finansowego zakreśliła do końca 2011 r termin na wprowadzenie Rekomendacji S (tekst tutaj) dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi finansującymi nieruchomości oraz zabezpieczonymi hipotecznie. Wprowadzone zmiany uderzą głównie w osoby o niższej zdolności kredytowej, gdyż będzie im trudniej uzyskać kredyt na własne mieszkanie. Punkt 3.1.3 powyższej Rekomendacji stanowi, że „Dokonując oceny zdolności kredytowej, jeśli przewidywany okres spłaty ekspozycji jest dłuższy niż 25 lat, bank powinien przyjmować w procesie oceny zdolności kredytowej okres spłaty ekspozycji wynoszący 25 lat.” Zmiana dotyczy także udzielania kredytów walutowych w przypadku, których maksymalne miesięczne obciążenie w relacji do średnich dochodów netto osiąganych przez kredytobiorców nie powinno być wyższe niż 42 % (pkt. 3.1.5 Rekomendacji S). Nowe warunki udzielania kredytów mogą ograniczyć ilość udzielanych kredytów hipotecznych co najbardziej dotknie zarabiających najmniej. Więcej w artykule na stronie www.forbs.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Najtańsze i najdroższe lokale kupowane są najczęściej za gotówkę

Cytat “Najtańsze i najdroższe lokale kupowane są najczęściej za gotówkę, ale między tymi dwoma biegunami dominują klienci finansujący zakup przede wszystkim kredytem hipotecznym – i to właśnie oni stanowią statystycznie najliczniejszą grupę – podał Otodom w komunikacie prasowym. W I kw. 2026 r. liczba udzielonych kredytów wyniesie ok. 70 tys., a ich wartość ok. 31 mld zł – przewiduje Otodom.”

Przeczytaj więcej »

Mieszkanie bez wkładu własnego: rząd podniósł limity, ale ceny rosną szybciej

Cytat “W ostatnim roku wraz z rosnącymi cenami mieszkań wzrosły również limity cenowe w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. I choć jest on bardziej dostępny niż na początku funkcjonowania, to szukający własnego „M” w największych polskich miastach wciąż muszą się mocno nagimnastykować, by znaleźć lokal kwalifikujący się do rządowej pomocy.”

Przeczytaj więcej »