Podatek od nieruchomości może być niższy, decyzja należy do rady gminy.

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym trafiającym do budżetu gminy. Regulowany jest Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, która określa m. in. maksymalne stawki podatku od nieruchomości, ponieważ ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii podejmuje rada gminy. Zgodnie z art. 5 ww ustawy wysokość podatku od nieruchomości ustala rada gminy w drodze uchwały, z zastrzeżeniem, że nie mogą one przekroczyć rocznie stawek określonych w ustawie. Art.. 7 ust. 3 ustawy stanowi, że rada gminy może również uchwalić zwolnienia przedmiotowe z podatku od nieruchomości inne niż określone ustawą. Z możliwości tych władze korzystają rzadko, gdyż podatek od nieruchomości zasila konto gminy, a te boją się utracić pewnego źródła dochodu. Więcej w artykule Adama Bugajskiego i Jerzego Toczyńskiego na stronie www.bankier.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »