Mieszkań komunalnych brakuje, ale w zasobach gmin jest ponad 50 tys. pustostanów

W Polsce, według różnych szacunków brakuje od miliona do nawet trzech milionów mieszkań. Osoby o najniższych dochodach mogą liczyć na mieszkania komunalne, ale tych brakuje, mimo że gminy dysponują 50 tys. pustostanów. Winę za to ponoszą… obecnie lokatorzy.

W Polsce, według różnych szacunków brakuje od miliona do trzech milionów mieszkań. Według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli gminy posiadają 50 tys. pustostanów, które mogłyby być zamieszkane, ale tak się nie dzieje. Tłumaczymy dlaczego.

Brakuje, czy nie brakuje mieszkań komunalnych?

Z uwagi na utrzymujący się od wielu lat deficyt mieszkań dostępnych dla gospodarstw domowych o niskich dochodach NIK wzięła pod lupę działania gmin w latach 2016-2019 (I półrocze) realizowane w ramach zadań własnych, jak również przy udziale pomocy finansowej z budżetu państwa na budownictwo komunalne.

W zasobach gminnych znajduje się 840,4 tys. mieszkań, według danych za 2018 rok. Aż 81 procent  zasobu komunalnego kontrolowanych gmin stanowią lokale w budynkach wybudowanych przed 1945 r. Wiele z tych kamienic i domów jest już na skraju eksploatacji i z roku na rok ich ubywa, gdyż są przeznaczane do rozbiórki. Jeszcze w 2015 roku, gminy dysponowały 886,7 tys. mieszkaniami.

Winni niesolidni lokatorzy

Ten sam raport NIK informuje ponadto, że gminy posiadają ponad 50 tys. wolnych lokali. Jak to możliwe, skoro ogólna liczba mieszkań spada? Niestety, są to głównie lokale w bardzo złym stanie technicznym, których bez koniecznych remontów i modernizacji nie można zasiedlić.

Za taki stan rzeczy NIK obwinia gminy, które niewystarczająco egzekwują terminowości wpłat lokatorów. – Tylko w trzech gminach przychody z czynszów pokrywały koszty bieżącej eksploatacji lokali, ale w żadnej nie wystarczyły one na pokrycie wydatków remontowo-modernizacyjnych. W konsekwencji doprowadziło to do wyłączania budynków i lokali z użytkowania ze względu na zły stan techniczny – można przeczytać we wnioskach raportu NIK.

W większości gmin skutkiem nieściągalności opłat jest brak środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych zasobu mieszkaniowego oraz na modernizację i remonty. Według GUS, liczba zadłużonych mieszkań komunalnych wynosiła w 2018 roku aż 390 535 lokale.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Mieszkania z licytacji komorniczych znacznie tańsze niż na rynku. Jak nie naciąć się na „okazję życia”?

Cytat “W 2023 r. przeprowadzono najwięcej licytacji komorniczych od pięciu lat, choć liczba zajęć nieruchomości od kilku lat utrzymuje się na niższym poziomie niż jeszcze przed 2019 r. Chętnych na mieszkania od komornika wabią stawki nawet o połowę niższe od rynkowych. Jak jednak sprawić, by okazja życia nie okazała się fatamorganą?”

Przeczytaj więcej »