III KRAJOWA KONFERENCJA PTEiDRN – „Praktyczne aspekty Standardów Zawodowych Na Rynku Nieruchomości….”

Informacja o III Krajowej Konferencji PTEiDRN – „Praktyczne aspekty Standardów Zawodowych Na Rynku Nieruchomości jako reguł wykonywania zawodów pośrednika, rzeczoznawcy majątkowego, zarządcy rynku nieruchomości, doradcy rynku nieruchomości. Stosowanie standardów i ich perspektywy.” Warszawa 6 grudnia 2008 Warszawa.

Konferencja przeprowadzona była w formie seminarium w ramach kształcenia ustawicznego zaliczona była także jako sesja do Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN dla osób, które ubiegały się o tytuł Doradcy Rynku Nieruchomości PTEiDRN.

Idea, dla której w Centrum Finansowym Puławska zebrali się rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy nieruchomości i pośrednicy w obrocie nieruchomościami to przegląd uregulowań w zakresie standardów zawodowych na rynku nieruchomości. Temu poświęcone były wystąpienia znakomitych gości. Dyskutowano między innymi:

  1. Charakter prawny standardów zawodowych. Stopień przyswojenia i przestrzegania przez poszczególne środowiska.
  2. Jakie standardy są przedmiotem najczęstszych naruszeń.
  3. Na ile standardy zawodowe pomagają wykonywać zawody rynku nieruchomości. Wyjaśnianie kwestii nie rozwiązanych przez regulacje wyższego rzędu.
  4. Na ile standardy utrudniają wykonywanie zawodów rynku nieruchomości. Problem szczegółowości standardów. Problematyka białych plam w regulacjach.
  5. Kierunki rozwoju standardów zawodowych i postulaty ich zmian. 

Problematykę standardów dotyczących rzeczoznawców majątkowych brawurowo w znakomitym wystąpieniu przedstawiła gość Konferencji Pani dr inż. Zdzisława Ledzion Trojanowska.

Standardy dotyczące zarządców nieruchomości omówiła gość Konferencji Pani Halina Kulesza szczególnie odnosząc się do historii powstania standardów oraz ich funkcjonowanie obecnie.

Problematykę standardów dla pośredników w obrocie nieruchomościami oraz tezy do standardów doradców rynku nieruchomości przedstawił Zbigniew Kubiński. Uczestnicy III Krajowej Konferencji PTEiDRN w toku dyskusji postulowali skierowanie do szerokiej konsultacji tezy do standardów doradców rynku nieruchomosci PTEiDRN.

Po wystąpieniach prelegentów miała miejsce otwarta dyskusja podczas, której wskazywano między innymi różnice w merytorycznym poziomie standardów pomiędzy poszczególnymi zawodami z dominującą w tym zakresie rolą standardów rzeczoznawców i zarządców rynku nieruchomości.

Żywą, negatywną reakcję zebranych wywołała prezentacja przedstawionych do konsultacji przez Ministerstwo Infrastruktury standardów pośredników w obrocie nieruchomościami.

Podkreślano nieprofesjonalny charakter standardów, szkodliwy dla zawodu pośrednika i rynku charakter, sprzeczność niektórych zapisów z prawem oraz niski poziom redakcyjny i intelektualny.

Zarząd PTEiDRN poinformował, że konkluzja dyskusji zostanie przekazana w formie pisma do Ministerstwa Infrastruktury ponadto treść pisma zostanie podana do wiadomości środowiska.

Po zakończeniu Konferencji jak zwykle grudniowe spotkanie zakończyło się kolacją wigilijną, na której życzyliśmy sobie nawzajem wesołych dobrych Świąt Bożego Narodzenia i dobrego Nowego 2009 go roku.

Za rok spotykamy się na IV już Krajowej Konferencji PTEiDRN.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »