Standardy zawodowe zarządców nieruchomości

Standardy zawodowe zarządców nieruchomości

Autorka: Halina Kulesza – Polska Federacja Stowarzyszeń Zarządców Nieruchomości

Właśnie dziś mijają 2 lata od momentu, kiedy Minister Budownictwa wydał komunikat, w którym informuje o uzgodnieniu standardów zawodowych zarządców nieruchomości.

Na początek trochę faktów, które miały wpływ na aktualną pozycję aktu prawnego, jakim są standardy zawodowe zarządców nieruchomości wśród innych aktów normatywnych, do których przestrzegania zobowiązany jest zarządca nieruchomości:

  • 1997 r. ustawa o gospodarce nieruchomościami zobowiązuje zarządców do przestrzegania standardów zawodowych,
  • 2005 r. nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami uprawniła właściwego ministra do uzgodnienia treści standardów zawodowych.

 

Dyskusje nad standardami zawodowymi zarządców nieruchomości w naszym środowisku trwały kilka lat. Jak pamiętam temat standardów zawodowych nie był nigdy tematem nr 1, na którym skupiałaby się nasza uwaga? Zdania środowiska zarówno, co do ich formy, treści, zakresu regulacji były zawsze bardzo podzielone.

Pomimo wielu różnic, co do jednego byliśmy wszyscy zgodni, iż chcemy takie standardy zawodowe, które będą pomagać w zarządzaniu nieruchomością.

Nie bez znaczenia dla dzisiejszej rangi standardów był fakt, iż bardzo wiele dyskusji, których tematem przewodnim były standardy zawodowe kończyło się stwierdzeniem, że są one nam zbędne.
Nasze Federacje, które zrzeszają jedynie część działających na rynku zarządców nieruchomości tj.

  1. Polska Federacją Rynku Nieruchomości,
  2. Polska Federacja Zarządców i Administratorów Nieruchomości,
  3. Polska Federacją Zarządców Nieruchomości,
  4. Polska Federacją Stowarzyszeń Zarządców Nieruchomości,

 

jak pamiętamy samodzielnie nie uzgodniły treści swoich standardów.

Stało się to dopiero wówczas, kiedy urzędnicy ministerstwa wkroczyli do akcji i w dniu 6.12.2006r. Minister Budownictwa w wydanym komunikacie poinformował o uzgodnieniu tylko z:

  1. Polską Federacją Rynku Nieruchomości,
  2. Polską Federacja Zarządców i Administratorów Nieruchomości,
  3. Polską Federacją Zarządców Nieruchomości

 

standardów zawodowych zarządców nieruchomości.

Dziś nasze środowisko posiada własne standardy zawodowe, które nas obowiązują, które powinniśmy przestrzegać a które zostały uzgodnione tylko przez część naszego środowiska.

Mamy, więc akt prawny, który oprócz kodeksu etyki zawodowej powinien być najważniejszym dokumentem stosowanym przez nas każdego dnia, który każdy z nas powinien znać bardzo dobrze.

W tym miejscu nasuwa się, pytanie czy tak jest faktycznie.

Zaryzykuję stwierdzenie, że wielu zarządców nieruchomości czynnie uprawiających zawód nawet tego dokumentu nie widziało a więc i nie przeczytało.

Dlaczego?

Być może, dlatego że dziś każdy zarządca musi dobrze znać, co najmniej 10 ustaw wraz z przepisami wykonawczymi, przepisy prawa miejscowego, orzecznictwo sądowe a przy tym na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w tym zakresie.

Być może, dlatego że nawet nie wie o ich istnieniu, ponieważ nie należy do żadnego stowarzyszenia, bowiem przynależność nie jest obowiązkowa.

Kolejne pytanie, które w tym miejscu należałoby zadać to, jakie standardy są najczęściej naruszane.
Kiedy możemy odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie czy jakiś przepis prawa czy norma np. prawna została naruszona?

Odpowiedź jest tylko jedna, jeśli stwierdzi to organ uprawniony do zajęcia w tym zakresie stanowiska.
Dziś właściwym do oceny czy standard zawodowy został naruszony czy też nie jest Minister Infrastruktury. Nie jest mi znana decyzja Ministra, w której podstawą do zastosowania kary dyscyplinarnej w stosunku do zarządcy nieruchomości jest naruszenie standardów
zawodowych.

Czy standardy pomagają wykonywać zawód zarządcy nieruchomości?

We wszystkich dziedzinach życia spotykamy się najczęściej z poglądami, ze różne regulacje prawne utrudniają wykonywanie czynności ograniczając swobodę podejmowania decyzji a co za tym idzie spowalniają podejmowanie decyzji.

W przypadku naszych standardów zawodowych po ich analizie dochodzimy do jednego wniosku, że nie pomagają ani nie przeszkadzają one po prostu są.

Dlaczego nie przeszkadzają i nie pomagają, ponieważ są bardzo ogólne za wyjątkiem §8 ust.2 i ust.3, który reguluje kwestie środków finansowych stanowiących własność właściciela.

Co dalej ze standardami zawodowymi zarządców nieruchomości?

Moim zdaniem kierunek może być tylko jeden a mianowicie doprecyzowanie poszczególnych zapisów w taki sposób, aby:

  • były pomocą dla stron umowy w określeniu ich wzajemnych praw i obowiązków
  • były pomocą dla zarządcy w realizowaniu jego obowiązków,
  • umożliwiły klientom pełniejsze poznanie i zrozumienie znaczenia proponowanych rozwiązań w celu efektywnego wykorzystania swojej nieruchomości,
  • zapewniały świadczenie usług o odpowiedniej, jakości
  • dostarczały niezbędnej wiedzy na temat zarządzania nieruchomościami
  • zwiększały świadomość, co do roli zarządcy nieruchomości,
  • proponowały sprawdzone rozwiązania w zakresie zarządzania nieruchomościami,

 

Tylko tak opracowane standardy zawodowe będą mogły być skutecznym narzędziem weryfikującym rynek zarządców nieruchomości i tylko takie standardy, które są opracowane przez samych uczestników rynku bez żadnej ingerencji osób nie wykonujących tego zawodu będą spełniać swoją rolę.
Dziś zarządcy nieruchomości mają swoje standardy zawodowe.

Halina Kulesza
PFSZN

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email