Do czego upoważnia zakup projektu architektonicznego

Kupując projekt od architekta, otrzymuje się zgodę na wybudowanie według tego planu jednego domu. Zmian, których można dokonać w budynku bez uzgodnienia z twórcą projektu, zgodnie z prawem, jest niedużo. Możliwe są tylko takie modyfikacje, które są konieczne czyli podyktowane przepisami prawa czy wymogami bezpieczeństwa, a co do których twórca nie miałby słusznej podstawy, żeby ich zakazać. Wyjątkiem są zmiany, które nie ingerują w projekt budynku. Zasady te, dotyczą również domów używanych. Jeżeli chce się dokonać zmian ingerujących w projekt należy skonsultować się z jego autorem. W sytuacji występowania problemów z jego odnalezieniem można zastosować klauzulę w umowie ze zbywcą nieruchomości, iż ewentualne odszkodowania wynikające z roszczeń architekta przyjmuje on na siebie. W umowach zawieranych przy kupnie projektu często nie są ujmowane kwestie udzielenia licencji czy przeniesienia praw autorskich, co skutkuje brakiem możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian w projekcie. Innym błędem jest podawanie nieodpowiedniego celu, do którego projekt będzie używany. Często dochodzi do podpisania takiej umowy z osobą nieupoważnioną do dysponowania prawami autorskim autora. Autor projektu w sytuacji kiedy zostaną naruszone jego prawa autorskie, może żądać odszkodowania. Konieczna może się okazać rozbiórka bezprawnie wybudowanego budynku czy jego części – więcej na stronie www.ekonomia24.pl w rozmowie GB z Ewą Kacperek, radcą prawnym z kancelarii Hogan Lovells – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »