Za ścianą z litego betonu znajduje 250 tysięcy światowych arcydzieł – oto “forteca sztuki”

Luwr posiada w swoich licznych magazynach 250 tysięcy eksponatów. Postanowiono zebrać je w jednym bezpiecznym miejscu. W tym celu zbudowano “fortecę sztuki”, budynek tak duży, że w jego wnętrzu mieści się “bulwar dział sztuki”.

Ukończony w 2019 budynek Centre de conservation du Louvre à Liévin znajduje się w miejscowości Lens, niecałą godzinę jazdy autem od Paryża. Zostaną w nim umieszczone wszystkie nie eksponowane na co dzień działa z zasobów Luwru.

Zasoby Luwru

W samym kompleksie muzeum o powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych mieści się około 380 tysięcy eksponatów. Do tej pory, pozostała część, nie będąca eksponowana była przechowywana w 60 różnych magazynach na terenie Francji. Stanowiło to dla władz muzeum poważny problem logistyczny.

Władze muzeum podjęły w 2012 roku decyzję o rozpisaniu konkursu na projekt ogromnego magazynu na pozostałe eksponaty. Ich liczba jest szacowana na około 250 tysięcy dzieł. Konkurs wygrała pracownia Rogers Stirk Harbour + Partners. Budynek powstawał od 2015 roku, a jego ukończenie zajęło wykonawcy cztery lata. W tym momencie trwa przewożenie dzieł sztuki do obiektu w Lens.

“Forteca sztuki”

Architekci odpowiedzialni za ten projekt, nie kryją swojej inspiracji ogromnymi murami twierdzy w miejscowości Lens. Stąd wzięła się robocza nazwa “forteca sztuki”.

Bulwar dzieł sztuki we wnętrzuBulwar dzieł sztuki we wnętrzu materiały prasowe / Rogers Stirk Harbour + Partners

Magazyn w Lens budynek o bryle trapezu z grubymi ścianami z litego betonu oraz przeszkloną fasadą. Wysokość pomieszczeń ma rozpiętość od trzech do sześciu metrów w zależności od przeznaczenia. Na 20 tysiącach metrów kwadratowych jest składowe 250 tysięcy eksponatów.

Przez oś wzdłużna budynku jest przeprowadzony ogromny korytarz, po którym mogą poruszać się pracownicy oraz pojazdy – projektanci nazwali go pieszczotliwie “bulwarem dzieł sztuki”. W konstrukcji znajdują się nie tylko magazyny, ale również pracownie konserwatorskie i przestrzenie biurowe. Wykonanie budynku pochłonęło 35 milionów euro.

źródło: rsh-p.com

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Mieszkania z licytacji komorniczych znacznie tańsze niż na rynku. Jak nie naciąć się na „okazję życia”?

Cytat “W 2023 r. przeprowadzono najwięcej licytacji komorniczych od pięciu lat, choć liczba zajęć nieruchomości od kilku lat utrzymuje się na niższym poziomie niż jeszcze przed 2019 r. Chętnych na mieszkania od komornika wabią stawki nawet o połowę niższe od rynkowych. Jak jednak sprawić, by okazja życia nie okazała się fatamorganą?”

Przeczytaj więcej »