Za ścianą z litego betonu znajduje 250 tysięcy światowych arcydzieł – oto “forteca sztuki”

Luwr posiada w swoich licznych magazynach 250 tysięcy eksponatów. Postanowiono zebrać je w jednym bezpiecznym miejscu. W tym celu zbudowano “fortecę sztuki”, budynek tak duży, że w jego wnętrzu mieści się “bulwar dział sztuki”.

Ukończony w 2019 budynek Centre de conservation du Louvre à Liévin znajduje się w miejscowości Lens, niecałą godzinę jazdy autem od Paryża. Zostaną w nim umieszczone wszystkie nie eksponowane na co dzień działa z zasobów Luwru.

Zasoby Luwru

W samym kompleksie muzeum o powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych mieści się około 380 tysięcy eksponatów. Do tej pory, pozostała część, nie będąca eksponowana była przechowywana w 60 różnych magazynach na terenie Francji. Stanowiło to dla władz muzeum poważny problem logistyczny.

Władze muzeum podjęły w 2012 roku decyzję o rozpisaniu konkursu na projekt ogromnego magazynu na pozostałe eksponaty. Ich liczba jest szacowana na około 250 tysięcy dzieł. Konkurs wygrała pracownia Rogers Stirk Harbour + Partners. Budynek powstawał od 2015 roku, a jego ukończenie zajęło wykonawcy cztery lata. W tym momencie trwa przewożenie dzieł sztuki do obiektu w Lens.

“Forteca sztuki”

Architekci odpowiedzialni za ten projekt, nie kryją swojej inspiracji ogromnymi murami twierdzy w miejscowości Lens. Stąd wzięła się robocza nazwa “forteca sztuki”.

Bulwar dzieł sztuki we wnętrzuBulwar dzieł sztuki we wnętrzu materiały prasowe / Rogers Stirk Harbour + Partners

Magazyn w Lens budynek o bryle trapezu z grubymi ścianami z litego betonu oraz przeszkloną fasadą. Wysokość pomieszczeń ma rozpiętość od trzech do sześciu metrów w zależności od przeznaczenia. Na 20 tysiącach metrów kwadratowych jest składowe 250 tysięcy eksponatów.

Przez oś wzdłużna budynku jest przeprowadzony ogromny korytarz, po którym mogą poruszać się pracownicy oraz pojazdy – projektanci nazwali go pieszczotliwie “bulwarem dzieł sztuki”. W konstrukcji znajdują się nie tylko magazyny, ale również pracownie konserwatorskie i przestrzenie biurowe. Wykonanie budynku pochłonęło 35 milionów euro.

źródło: rsh-p.com

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »