WYSTĄPIENIE JUBILEUSZOWE PREZESA ZARZĄDU
OPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OPOLU
Z OKAZJI X-LECIA
Historia dziesięciu lat jest jeszcze niedługą historią, wiele organizacji istnieje już dziesiątki lat ale nie wszystkie tak dynamicznie i z pełnym sukcesem rozwijają się i mają realny wpływ na lokalne czy ogólnopolskie życie.
Nam udało się z zapału i potrzeby integracji, w tym krótkim czasie, osiągnąć lokalny sukces.
Rozpoczynaliśmy naszą wspólną historię spotkaniami w gronie kilku osób jeszcze w 1998 roku. W ciągu roku, po wielu spotkaniach, przymiarkach, wspólnych planach w 1999 roku założyliśmy w 15 osób nasze Opolskie Stowarzyszenie Profesjonalnych Pośredników Rynku Nieruchomości, przemianowane z czasem w Opolskie Stowarzyszenie Rynku Nieruchomości. Większość członków założycieli zasiadła dzisiaj w tej pięknej sali.
Dziękujemy Wam za Wasze zaangażowanie, poświęcony czas, pomysłowość i wytrwałość, wzajemną wyrozumiałość i życzliwość – dziękujemy Wam, że jesteście nadal z nami.
10 lat temu, było nas piętnaścioro. Dzisiaj nasze grono liczy ponad osiemdziesiąt osób. Ale to nie jest jedyna rzecz, która się nam powiodła.
Najważniejszą naszą zdobyczą jest osiągnięcie integracji opolskiego środowiska zawodowego.
Wiele niechęci a nawet wrogości występującej w okresie przed założeniem Stowarzyszenia, ustąpiła tolerancji, wyrozumiałości a nawet bliższym więzom. I nie zawsze były to słowa pochwał i uznania. Niejednokrotnie członkowie Stowarzyszenia wyrażali swoje uwagi, zastrzeżenia a nawet pretensje w stosunku do nielicznych z nas, którym to czy owo nie wyszło lub nie zawsze ten czy ów zachował się w pełni zgodnie ze standardami obowiązującymi w naszej branży.
W zbiorowości poczuliśmy się znacznie bezpieczniej. Mogliśmy bez barier odrębności korzystać z własnych doświadczeń, wiedzy, sprawdzonych metod. Na spotkaniach, zebraniach, wyjazdowych sesjach znacznie rzadziej rozmawiało się o rozgrywkach ligowych czy połowie pstrągów a znacznie częściej o zawodowych rozterkach, skomplikowanych przypadkach, problemach z „trudnymi klientami”, przećwiczonych procedurach załatwiania takiej czy innej sprawy. Wspieraliśmy się także w sytuacjach wymagających pomocy prawnej przy niezasadnych pomówieniach czy oskarżeniach.
W trudnej sytuacji zawodowej żaden z członków nie został przez Stowarzyszenie opuszczony.
To jest wielka wartość, którą wspólnie udało nam się osiągnąć.
Jednym z mierników naszych osiągnięć w tym zakresie jest bardzo niski wskaźnik skarg kierowanych do Stowarzyszenia bądź do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministrze Infrastruktury. W tym zakresie przodujemy na tle siostrzanych stowarzyszeń w kraju. W okresie 10 lat wpłynęło do Stowarzyszenia zaledwie 14 skarg, z czego tylko 9 dotyczyło członków naszego Stowarzyszenia.
W okresie tych 10 lat:
• Zorganizowaliśmy 44 szkolenia zawodowe o różnorodnej tematyce; prawnej, ekonomicznej, psychologii sprzedaży, zagadnień rynku nieruchomości, marketingu itp.
• Odbyliśmy 6 dwudniowych spotkań w wyjazdowej formie połączonych ze szkoleniami i walnymi zgromadzeniami.
• Przeprowadziliśmy 12 specjalistycznych kursów dla pośredników i zarządców nieruchomości. Uczestniczyło w nich ponad dwieście dwadzieścia osób. Część z adeptów naszych kursów jest tu na sali z licencjami w kieszeniach.
• Opracowywaliśmy przez długi czas Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia, własnym staraniem, własnym nakładem, własną produkcją. Wydaliśmy w ten chałupniczy sposób 18 biuletynów. Ale to był trening przed własnym czasopismem nieruchomościowym – miesięcznikiem „Opolski Rynek Nieruchomości”, którego 42 wydanie otrzymaliście Państwo dzisiaj.
W zeszłym roku utworzyliśmy Grupę Wydawniczą, która kontynuuje rozpoczętą przez nas pracę. Grupę tworzą obok Stowarzyszenia, Rynek Śląski Biuro Targów i Studio Wydawnicze Fodo Press.
• Udało nam się uzyskać dla wszystkich członków Stowarzyszenia, po długim okresie negocjacji, bardzo wysokie rabaty w lokalnych mediach na prowadzenie promocji naszych biur oraz ofert nieruchomości zleconych przez klientów.
• Nawiązaliśmy, długoletnią już, współpracę z wieloma bankami i instytucjami finansowymi. Najbardziej sprawdzonymi naszymi partnerami okazali się PeKaO S.A., BZ WBK i MULTIBANK, na których zawsze mogliśmy liczyć.
• Zarząd w okresie 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenia odbył łącznie 131 posiedzeń, podczas których podejmowano dyskusję nad problemami lokalnego i krajowego rynku nieruchomości, pozycji zawodowej, organizacji życia stowarzyszeniowego.
Ale to jeszcze nie wszystko, co nam się udało.
Już w 2003 roku, jako trzeci w kraju po Warszawie i Krakowie, założyliśmy lokalny system wielokrotnego oferowania MLS „Opolskie Nieruchomości – MLS”, pierwotnie jako własność grupową członków Stowarzyszenia a obecnie jako w pełni Stowarzyszeniowy system.
Przy wynegocjowanych minimalnych opłatach z operatorem firmą NETMEDIA S.A. z Warszawy, każdy z członków Stowarzyszenia ma dostęp do systemu, możliwość wprowadzania nieograniczonej ilości ofert, eksportu ofert na stronę własną oraz do wybranych portali internetowych. Każdy z członków ma także w pakiecie możliwość nieodpłatnego korzystania z archiwum przeprowadzonych transakcji, które jest istotnym źródłem informacji o lokalnym rynku nieruchomości.
Trzeba tu przy okazji wspomnieć, o czym będziemy także mówić podczas dzisiejszej Konferencji, że MLS jest najnowocześniejszym na świecie narzędziem pracy pośredników.
Wielu członków naszego Stowarzyszenia udzielało się i działa nadal w ogólnopolskich strukturach zawodowych a także organach doradczych powoływanych przez Ministra Infrastruktury.
• Przedstawiciele nasi byli członkami wielu Komisji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
• Nasi przedstawiciele od 11 lat byli powoływani także przez kolejnych ministrów do Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej i Komisji Odpowiedzialności Zawodowej.
• Wielu członków Stowarzyszenia w celu podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych a zarazem rozszerzania ustawowych możliwości świadczenia usług doradztwa na rynku nieruchomości jest członkami, także założycielami, Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości w Warszawie.
• Z uwagi na występujące od paru lat niekorzystne dla zawodów rynku nieruchomości działania Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, pomimo wielu składanych przez nasze środowisko propozycji zmian, apeli i protestów, zmuszani byliśmy podjąć decyzję o utworzeniu nowej ogólnopolskiej organizacji zawodowej – federacji, której zadaniem będzie realna dbałość o interesy zawodów rynku nieruchomości. W tym roku powołaliśmy, jako członkowie założyciele, wraz z innymi Stowarzyszeniami z kraju, Federację Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości w Warszawie.
• Wprowadziliśmy unikatową formułę otwartych zebrań zarządu stowarzyszenia umożliwiającą pełną jawność i demokratyczne podejmowanie uchwał przy udziale członków stowarzyszenia. Frekwencja na takich posiedzeniach potrafiła sięgać ponad 60 % składu liczebnego organizacji.
To tylko część dobrych zjawisk, korzystnych porozumień i osiągniętych sukcesów naszego Stowarzyszenia.
Osiągnięcia nasze możliwe były dzięki oddanej pracy kilku komisji Stowarzyszenia, współpracy na poziomie ogólnopolskich organizacji zawodowych oraz pracy zarządu Stowarzyszenia, który w prawie niezmienionym składzie działa już osiem lat.
To także praca indywidualna członków Stowarzyszenia, którzy dla wspólnego dobra poświęcali swój wolny czas.
Z okazji Jubileuszu chcemy uhonorować najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia, których praca społeczna i zaangażowanie, często kosztem własnych firm i rodzin, umożliwiły naszemu Stowarzyszeniu osiągnięcie wspólnych sukcesów.
Chcemy uhonorować również naszych sprawdzonych przyjaciół.
W imieniu Zarządu OSRN
Prezes
Andrzej Jakiel
Opole, 27 listopada 2009