J U B I L E U S Z X-lecia Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości.

Logo OSRN
W dniu 27 listopada 2009 roku w Sali Ratuszowej im. Karola Musioła w Opolu odbył się Jubileusz X-lecia Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości, zrzeszającego pośredników i zarządców z Opolszczyzny a także Dolnego i Górnego Śląska. Jubileusz odbywał się pod patronatem Honorowym: Ministerstwa Infrastruktury. Pod patronatem: Prezydenta Miasta Opola oraz Prezydenta Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.
Obchody jubileuszowe przebiegały w serdecznej i podniosłej atmosferze. Wyróżnieni zostali najbardziej aktywni członkowie organizacji a także oddani Stowarzyszeniu przyjaciele i instytucje. Uroczystość i Konferencja odnotowane zostały w lokalnych mediach, zapewne zapadną także w życzliwej pamięci jej uczestników.
Patrz Wystąpienie Prezesa OSRN.
Po obchodach jubileuszowych odbyła się Konferencja poświęcona ważkiemu dla przyszłości zawodu pośrednika zagadnieniu: “Ewolucji zawodu pośrednika w dobie współczesnych technologii” W części pierwszej Konferencji prezentacji rewelacyjnego systemu informatycznego gospodarki przestrzennej dokonała mgr inż. Edyta Wenzel-Borkowska – kierownik Geodezji i Kartografii Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Opolszczyzna, jako pierwsza w kraju, posiada pełne dane przetworzone w formie informatycznej całego swojego obszaru. Dane Opolskiego Systemu Informacji Przestrzennej, tworzone w ramach Krajowego Systemu Informacji o Terenie, są wyjątkowo bogate. Można w nich zobaczyć np. mapę lotniczą terenu, mapy topograficzne, dane dotyczące ochrony środowiska, hydrografii, geologii, strukturę użytkowania i władania gruntami rolnymi. Co roku zasoby są wzbogacane.
Tak dokładne i powszechnie dostępne dane służyć mogą potrzebnymi informacjami na temat gospodarki przestrzennej wszystkim – samorządom, administracji rządowej, służbom ratowniczym, wszystkim tym, którzy zajmują się procesami inwestycyjnymi, a więc i naszym nieruchomościowym zawodom.
Poznaliśmy wspaniałe urządzenie nowoczesnej technologii, z którego przez niewiedzę nie korzystaliśmy. Konferencja stan ten natychmiast odmieni.
Druga część Konferencji, już w formie panelu dyskusyjnego, którego uczestnikami byli dr Milko Stokłosa – znawca amerykańskiego rynku nieruchomości, Zbigniew Kubiński – najbardziej znany w kraju przedstawiciel naszej profesji, Karol Wlazło – medioznawca i menadżer branży prasowej, Edyta Wenzel-Borkowska – z Urzędu Marszałkowskiego i Andrzej Jakiel w roli moderatora próbowali dokonać analizy wpływów nowoczesnych technologii na zawód pośrednika podejmując próbę odpowiedzi na pytania:
• czy nowoczesne technologie są lub mogą być sprzymierzeńcem pośredników w obrocie nieruchomościami,
• czy nowoczesne technologie są lub mogą być zagrożeniem dla dalszego rozwoju a nawet istnienia pośrednictwa,
• a może czeka pośrednictwo, takie jakie dziś znamy, konieczna ewolucja z jednej strony konsumująca zdobycze współczesnej techniki a z drugiej zmieniająca charakter pośrednictwa?
Panelowi towarzyszyła bardzo aktyna dyskusja większości jego uczestników.
W podsumowaniu Konferencji zgodnie przyznano, że rozwój współczesnych technologii nie zagraża pośrednictwu w obrocie nieruchomościami. Zagrożeniem dla zawodu, i to bardzo realnym, są niestabilne przepisy prawa i co może zaskakujące, ale tak zgodnie zostało przyjęte – sami pośrednicy, którzy uczestnicząc w codziennym egzystencjonalnym wyścigu po zdobycie kolejnej oferty, kolejnej transakcji, zapominają o konieczności budowy współczesnego rynku nieruchomości opartego na zdrowych zasadach uczciwej konkurencji, szanowania wszystkich praw konsumentów i korzystania ze zdobyczy współczesnych technologii – w tym z systemów wielokrotnego oferowania MLS, które obok powszechności umów z klauzulami wyłączności są podstawą sprawdzonych w wielu krajach rozwiązań, które „wolną amerykankę i wyścigi szczurów” zastąpiły bezpiecznym dla wszystkich uczestników cywilizowanym rynkiem nieruchomości.
Gdyby nie jubileuszowy bankiet, dyskusje trwałyby znacznie dłużej.
Poniżej kilka zdjęć. Andrzej Jakiel

Prezes Andrzej Jakiel w wystąpieniu inauguracyjnym podsumował 10 lat pracy Stowarzyszenia.
Prezes Andrzej Jakiel w wystąpieniu inauguracyjnym podsumował 10 lat pracy Stowarzyszenia.
Uczestników Konferencji przywitał prezydent Opola.
Uczestników Konferencji przywitał prezydent Opola.
Radości i wzajemnych życzeń nie bylo końca.
Radości i wzajemnych życzeń nie bylo końca.
ToastSala Ratusza
Seminarium pełne było gorących wystąpień i emocji.
Seminarium pełne było gorących wystąpień i emocji.
Odpowiedziliśmy sobie na wiele pytań i wątpliwości.
Odpowiedziliśmy sobie na wiele pytań i wątpliwości.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wirtualna wizyta w nieruchomości. Jak wygląda w portalu Nieruchomosci-online.pl?

Na Nieruchomosci-online.pl poszukujący, którzy chcą obejrzeć nieruchomość, a nie mogą pojawić się w niej osobiście, mogą wybrać się na wirtualny spacer po jej wszystkich pomieszczeniach. Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego Kreatora wizyt online. Jak dodać wirtualną wizytę do ogłoszenia i jakie warunki musi ona spełniać, by została wyświetlona, wyjaśnia Dominika Mikulska.

Przeczytaj więcej »

Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła

Cytat “Wzrost stawek najmu nieco wyhamował w IV kwartale 2022 roku, a w przypadku dużych mieszkań widać nawet spadki cen. Uwagę zwraca Warszawa, gdzie widoczne są wzrosty stawek we wszystkich segmentach mieszkań. Ponownie wzrosła opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.”

Przeczytaj więcej »