Wpływ nowych inwestycji na ceny mieszkań używanych

Sytuację na rynku nieruchomości cechuje dziś wdrażanie nowych inwestycji i obniżanie cen przez deweloperów. Warto więc postawić w tym miejscu pytanie czy rynek wtórny może konkurować z rynkiem pierwotnym? Jak się okazuje wiele argumentów przemawia za udzieleniem odpowiedzi twierdzącej. Problem deweloperów polega na tym iż od momentu wybudowania mieszkania do czasu jego sprzedaży są skazani na ponoszenie kosztów ich utrzymania, z kolei właściciele mieszkań używanych mogą czerpać z nich korzyści poprzez zamieszkiwanie lub wynajmowanie lokalu. Rynek wtórny skutecznie konkuruje z pierwotnym lokalizacją. Pierwszy to w głównej mierze lokale położone w centrum miast, natomiast osiedla budowane obecnie są sytuowane na peryferiach, stąd też klienci dla których istotna jest swoista lokalizacja nie będą zainteresowani nowymi mieszkaniami. Biorąc pod uwagę powyższą argumentację nie można spodziewać się znaczącego spadku cen mieszkań używanych, ale raczej czekania na korzystniejszą koniunkturę. Więcej w rozmowie aig z pośrednikiem Cezarym Szubielskim, dyrektorem biura Krupa Nieruchomości na stronie www.rp.pl – link.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »