Warsztaty eksperckie „Typologia nieruchomości i cechy rynkowe determinujące wartość. W stronę środowiskowej standaryzacji opisu nieruchomości i wypracowania wspólnego języka.”

archpolssl1

Polski Instytut Wyceny ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolskie warsztaty eksperckie, pod nazwą: „Typologia nieruchomości i cechy rynkowe determinujące wartość. W stronę środowiskowej standaryzacji opisu nieruchomości i wypracowania wspólnego języka.

Zamierzamy wspólnym środowiskowym wysiłkiem uporządkować występujące w praktyce typy nieruchomości oraz zdefiniować dla tych typów cechy nieruchomości wpływające na ceny/wartość, a także stany tych cech. Ujednolicenie i zestandaryzowanie opisu cech nieruchomości istotnych z punktu widzenia ceny ofertowej czy też wartości rynkowej otwiera możliwość posługiwania się uniwersalnymi i jednoznacznie rozumianymi pojęciami.

Szczegóły wydarzenia: 

Miejsce: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, sala nr 015 (mała aula arkadowa)  – Gliwice, ul. Księdza Marcina Strzody 10
(GPS: 50.292815, 18.673259)
https://goo.gl/maps/yQjA561Ma6z

Termin: 27 czerwca (wt.) 2017 r. godz. 11:00 – 17:00 oraz 28 (śr.) czerwca 2017 r. godz. 9:00 – 16:30 

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do czynnych ekspertów rynku nieruchomości, czyli głównie do rzeczoznawców majątkowych oraz zainteresowanych zagadnieniem pośredników w obrocie nieruchomościami.

Celem warsztatów eksperckich jest wspólne przedyskutowanie zagadnień związanych z określeniem występujących na rynku typów funkcjonalnych nieruchomości i cech mających wpływ na ich wartość/ceny. Decydującym i pożądanym celem spotkania jest uzyskanie sumy doświadczeń uczestników, tak aby mogła ona stanowić podstawę dalszych prac nad standaryzacją opisu nieruchomości i wypracowania wspólnego środowiskowego języka opisu nieruchomości i ich cech.

Technika heurystyczna, która zostanie zastosowana w trakcie warsztatów, to odpowiednio dostosowana do zagadnienia tak zwana „burza mózgów”. Technika „burzy mózgów” bardzo dobrze nadaje się do rozwiązywania zagadnień, w których (na tym etapie) nie jest jeszcze konieczne ścisłe, ilościowe określanie parametrów ale niezbędne jest znalezienie i wyartykułowanie bogactwa różnych kwestii jakościowych, stanów i czynników.

Istotą techniki „burzy mózgów” jest wykorzystanie kreatywności i różnorodności pomysłów uczestników. Zadaniem tej fazy warsztatów jest swobodne, lecz zgodne z regułami techniki „burzy mózgów”, wyartykułowanie i opracowanie bazującego na eksperckim doświadczeniu uczestników, jak najliczniejszego zbioru stanów, czynników i okoliczności, które pod jakimkolwiek względem mają lub mogą mieć wpływ na wartość/ceny różnych typów nieruchomości.

Wyniki tej fazy warsztatów powinny zostać opracowane do postaci listy określonych czynników, które zostaną przyjęte jako podstawa do dalszych prac związanych ze standaryzacją opisu nieruchomości i wypracowania wspólnego środowiskowego języka opisu nieruchomości i ich cech.

Prowadzącym warsztaty będzie Tomasz Kotrasiński MPAI

Impreza non-profit. Polski Instytut Wyceny opłaca salę i organizację, uczestnicy płacą ewentualnie za hotel/obiad/kolację.

Planowana liczba uczestników: 60 osób

Zgłoszenia uczestnictwa w warsztatach przyjmowane będą do 16.06 na adres: wojtek.nurek@gmail.com.

Wstęp bezpłatny (po uprzednim potwierdzeniu rezerwacji miejsca)

Z wyrazami szacunku

w imieniu organizatorów warsztatów

Wojtek Nurek

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »