Uchwała w sprawie powołania Ministerstwa Budownictwa i Gospodarki Nieruchomościami

Walne Zgromadzenie Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości zwraca się do uprawnionych organów państwowych, parlamentarzystów i sił politycznych o podjęcie działań mających na celu restytucję Ministerstwa Budownictwa z Ministrem członkiem Rady Ministrów na czele.

Ostatnie osiem lat funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za sprawy budownictwa i nieruchomości wskazuje na niebezpieczną tendencję zmniejszania wagi tych spraw poprzez ich podporządkowanie coraz mniej ważnym strukturom rządowym. Oto bowiem sprawy budownictwa i nieruchomości były reprezentowane początkowo przez Ministra członka Rady Ministrów potem przez organ centralny Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa następnie przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa jako wewnętrzną strukturę Ministerstwa Infrastruktury, obecnie po zlikwidowaniu Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zajmują się tymi sprawami komórki na poziomie departamentów tego Ministerstwa. Proces deprecjacji instytucji odpowiedzialnych za te sprawy spowodował, że istotne problemy dla gospodarki, a być może najistotniejsze zwłaszcza w kraju, jakim jest Polska nie są dostatecznie reprezentowane na forum Rządu.

Uważamy, że nie zlikwiduje się problemów budownictwa i rynku nieruchomości poprzez likwidację instytucji zajmujących się tymi problemami.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »