Uchwała w sprawie wprowadzenia w życie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz unormowania sytuacji zawodów rynku nieruchomości

Walne Zgromadzenie Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości zwraca się do Pana Premiera Marka Belki o spowodowanie przyjęcia przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W dniu 22 września 2004 roku weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o gospodarce nieruchomościami. Od tego czasu z powodu braku uregulowań nie są realizowane przez państwo:

  • procedury zapewniające zdobywanie kwalifikacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości
  • proces edukacji osób ubiegających się o zdobycie uprawnień zawodowych, w tym organizacja kursów kwalifikacyjnych, praktyk zawodowych, nie są organizowane egzaminy państwowe
  • ponadto, biorąc pod uwagę, że rok 2005 kończy możliwość zdobycia zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości przez osoby z wykształceniem średnim, sytuacja ta ogranicza obywatelskie prawa tych osób.

Wobec powyższego wnosimy do Rządu RP o jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów wykonawczych do ustawy, a także o uruchomienie wszystkich instytucji przewidzianych ustawą o gospodarce nieruchomościami w szczególności o uruchomienie przewidzianych prawem procedur uzgadniających: standardy zawodowe tych zawodów, podjęcie prac przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, Państwową Komisję Kwalifikacyjną, podjęcie prac nad kontrolą przestrzegania wykonywania zawodów rynku nieruchomości przez osoby uprawnione, uruchomienie list obrońców z urzędu, uruchomienie procedur kształcenia ustawicznego. Zaniechaną sprawą jest także powołanie przewidzianą ustawą Państwowej Rady Nieruchomości jako kompetentnego w sprawach rynku nieruchomości organu konsultacyjnego i uzgadniającego.

W zakresie powyższych spraw deklarujemy społeczną pomoc i konsultację. Z uwagi na spowodowaną procedurami legislacyjnymi nieodwracalną utratę czasu przez osoby o średnim wykształceniu na zdobywanie uprawnień zawodowych pośredników i zarządców wnosimy o podjęcie natychmiastowych prac nad przedłużeniem okresu vacatio legis do końca 2006 roku.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »