Uchwała w sprawie powołania Ministerstwa Budownictwa i Gospodarki Nieruchomościami

Walne Zgromadzenie Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości zwraca się do uprawnionych organów państwowych, parlamentarzystów i sił politycznych o podjęcie działań mających na celu restytucję Ministerstwa Budownictwa z Ministrem członkiem Rady Ministrów na czele.

Ostatnie osiem lat funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za sprawy budownictwa i nieruchomości wskazuje na niebezpieczną tendencję zmniejszania wagi tych spraw poprzez ich podporządkowanie coraz mniej ważnym strukturom rządowym. Oto bowiem sprawy budownictwa i nieruchomości były reprezentowane początkowo przez Ministra członka Rady Ministrów potem przez organ centralny Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa następnie przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa jako wewnętrzną strukturę Ministerstwa Infrastruktury, obecnie po zlikwidowaniu Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zajmują się tymi sprawami komórki na poziomie departamentów tego Ministerstwa. Proces deprecjacji instytucji odpowiedzialnych za te sprawy spowodował, że istotne problemy dla gospodarki, a być może najistotniejsze zwłaszcza w kraju, jakim jest Polska nie są dostatecznie reprezentowane na forum Rządu.

Uważamy, że nie zlikwiduje się problemów budownictwa i rynku nieruchomości poprzez likwidację instytucji zajmujących się tymi problemami.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Zakup mieszkania czy budowa domu? Na ile mkw. starczy 700 tys. zł?

Cytat “Kupno mieszkania lub budowa domu wciąż czekają na lepszy moment? Niestety, im dłużej się zwleka, tym mniej m2 można nabyć za tę samą kwotę. Jak to możliwe? Twój budżet na dom jest niezmienny. Jednak ceny samych nieruchomości oraz koszty budowy rosną z roku na rok. Jak obecne i przyszłe koszty wpływają na wielkość mieszkania czy domu, które możesz kupić lub wybudować? Sprawdźmy to ! “

Przeczytaj więcej »

Nadpodaż nowych mieszkań nie tylko w Łodzi?

Cytat “W październiku deweloperzy mieli pewne powody do zadowolenia. Taki wniosek przynoszą najnowsze dane BIG DATA RynekPierwotny.pl. Wskazują one bowiem, że październikowa sprzedaż nowych mieszkań na dziesięciu największych rynkach była o 27% lepsza niż wynik z września. Mimo większej liczby transakcji, relacja popytu i oferty deweloperów na niektórych rynkach sugeruje wyraźną nadwyżkę podaży. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyglądają się tej sytuacji.”

Przeczytaj więcej »