Szukasz domu z działką? Możesz się zdziwić obecnością obcych ludzi na własnej ziemi. To legalne

Zakup domu z działką nie jest inwestycją łatwą. Uwagę trzeba zwrócić nie tylko na aspekty estetyczne i finansowe. Równie ważne są kwestie prawne. Może się okazać, że przez naszą nieruchomość będą przejeżdżać niespodziewani goście. Dlaczego?

Zdjęcie ilustracyjne (puqist)

Osoby, które chcą mieć własną nieruchomość, szukają sposobów, by zaoszczędzić. Dla wielu tańszym rozwiązaniem od budowy własnego domu może okazać się zakup domu wraz z działką. Inni, którzy na budowę chcą się jednak zdecydować, szukają czasami działek z domem do rozbiórki. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu nieruchomości?

Najważniejszy jest stan prawny

Bez względu na to, jak atrakcyjny jest dom z działką, jak położony i ile kosztuje, o jednej sprawie musimy pamiętać zawsze. Chodzi o stan prawny. Nie wystarczy sprawdzenie, czy dane właściciela nieruchomości zapisane w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych się zgadzają. Warto mieć pewność, że na wzniesienie wszystkich nieruchomości znajdujących się na działce zostało wydane odpowiednie pozwolenie. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju dobudówek oraz elementów nieruchomości, które zmieniły swoje przeznaczenie. Kolejną sprawą, która wymaga sprawdzenia, jest służebność. Musimy być bowiem w pełni świadomi, że np. sąsiedzi mają prawo przez naszą ziemię przechodzić lub przejeżdżać. Na nieruchomości mogą też ciążyć różnego rodzaju zapisy zabraniające sprzedaży. Warto to sprawdzić.

Sprawdź plan zagospodarowania. Sprawdź, co wolno inwestorowi

Przed zakupem działki, na której stoi dom, warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy nic nie stoi na przeszkodzie naszym nieco bardziej odległym planom – gdybyśmy chcieli wznieść na działce drugi dom, rozpocząć działalność gospodarczą, zająć się hodowlą zwierząt lub uprawą roślin.

Nieatrakcyjna działka? To może być perła

Podczas wybierania zabudowanej działki warto czasami użyć wyobraźni. To, że elementem posiadłości jest rozpadający się dom, stare budynki gospodarcze, wszędzie panuje nieład, nie oznacza jeszcze, że gra nie jest warta świeczki. Ważniejsze dla nas będzie bowiem położenie działki, jej kształt, dystans dzielący nas od sąsiadów.

Chcesz kupić i mieszkać? Przejrzyj budynek od piwnicy po dach

Jeśli chcemy kupić dom z działką, by po prostu w nim mieszkać, musimy gruntownie sprawdzić stan techniczny budynku. Pęknięcia ścian lub fundamentów, zacieki na ścianach – nawet zamalowane – mogą świadczyć o czekających nas wydatkach. Ewentualne koszty remontu warto wziąć pod uwagę w kalkulacji – może się okazać, że bardziej ekonomiczne okaże się wyburzenie nieruchomości.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »