Nastroje w budownictwie są gorsze w porównianiu do października br. oraz do listopada roku 2010 – donosi Główny Urząd Statystyczny. Tylko 4,2% z
przedsiębiorców budowlanych nie odczuje żadnych barier w prowadzeniu działalności. Największe problemy sprawiają rosnące koszty zatrudnienia
(58%) oraz konkurencja na rynku (54%). Niepewność rynku oraz rosnące koszty materiałów również nie wpływają dobrze na branży budowlanej. Zarówno diagnozy aktualnej sytuacji na rynku jak i przewidywania jednostek gospodarczych są bardziej pesymistyczne niż w miesiącu ubiegłym. Spada ogólna ilość zamówień a prognozy jej dotyczące nie wróżą szansy na poprawę. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych jest nie jest komfortowa. Zwiększają się problemy z terminowym ściąganiem należności. Prognozowane jest ograniczenie zatrudnienia oraz spadek cen usług budowlano-montażowych. Dokładniejsze informacje na stronie www.stat.gov.pl w publikacji Koniunktura Gospodarcza Budownictwo Listopad 2011 Numer 11/2011 – link do publikacji.

Hipoteki przyspieszają. Jest niespodzianka – spadek stóp jednego nie zmienił
Cytat “Średnia kwota kredytu hipotecznego to już ponad 450 tys. zł. Rynek kredytów hipotecznych się rozpędza, a wartość nowych kontraktów wzrosła rok do roku o ponad 50 proc. W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN pojawia się jasna zapowiedź – ten rok będzie rekordowy.”

