Sytuacja gospodarcza branży budowlanej – Raport GUS z listopada 2011

Nastroje w budownictwie są gorsze w porównianiu do października br. oraz do listopada roku 2010 – donosi Główny Urząd Statystyczny. Tylko 4,2% z
przedsiębiorców budowlanych nie odczuje żadnych barier w prowadzeniu działalności. Największe problemy sprawiają rosnące koszty zatrudnienia
(58%) oraz konkurencja na rynku (54%). Niepewność rynku oraz rosnące koszty materiałów również nie wpływają dobrze na branży budowlanej. Zarówno diagnozy aktualnej sytuacji na rynku jak i przewidywania jednostek gospodarczych są bardziej pesymistyczne niż w miesiącu ubiegłym. Spada ogólna ilość zamówień a prognozy jej dotyczące nie wróżą szansy na poprawę. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych jest nie jest komfortowa. Zwiększają się problemy z terminowym ściąganiem należności. Prognozowane jest ograniczenie zatrudnienia oraz spadek cen usług budowlano-montażowych. Dokładniejsze informacje na stronie www.stat.gov.pl w publikacji Koniunktura Gospodarcza Budownictwo Listopad 2011 Numer 11/2011 – link do publikacji.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »