Smart home – fakty i mity o inteligentnym domu

Chociaż technologie inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne i łatwe w obsłudze, to wokół nich narosło wiele mitów. Niesłusznie – takie rozwiązanie sprawia, że dom jest wygodny, bezpieczny i skrojony na miarę potrzeb.

W inteligentnym mieszkaniu lub domu można zamontować system, który będzie całościowo zarządzał instalacjami i urządzeniami lub tylko wybranymi. Użytkownicy zazwyczaj chcą zdalnie lub automatycznie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, osłonami okiennymi, alarmem, sprzętem audio-wideo oraz ADG, a właściciele domów także bramami i nawadnianiem ogrodu. W praktyce barierą w wybraniu technologii smart są często stereotypy, które wynikają ze stosunkowo małej znajomości tych rozwiązań. Dlatego przyglądamy się faktom i obalamy mity.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Smart home jest drogi

Systemy automatyki domowej są kojarzone z dużą inwestycją, pochłaniającą znaczny budżet. Wydatki, jakie trzeba będzie ponieść, zależą od wielu czynników (m. rodzaju instalacji – przewodowa, bezprzewodowa, hybrydowa; funkcjonalności systemu – podstawowe czy rozbudowane, itd.). Przykładowo jak podaje firma ABB, koszt instalacji jej systemu ABB-free@home wynosi średnio 5 proc. wartości mieszkania lub domu.

Jednak warto pamiętać o tym, że wkład finansowy poniesiony na instalację smart home, zwraca się w postaci mniejszych rachunków – m.in. za ogrzewanie i prąd. System zadba bowiem o to, by światła były włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywają domownicy, a latem w czasie upalnego dnia opuści rolety, które nie wpuszczając promieni słonecznych, zapobiegną przegrzaniu domu. Z kolei, gdy w pokoju zostanie otwarte okno, automatycznie wyłączy się klimatyzacja. Natomiast zimą zostanie zamknięty dopływ gorącej wody do grzejnika.

Inteligentne systemy są przeznaczone tylko dla dużych rezydencji

Nowoczesne systemy z powodzeniem mogą być instalowany nie tylko w domach, ale także mieszkaniach, a nawet kawalerkach. Aby sprawdzić, jak w praktyce system automatyki domowej działa na ograniczonej powierzchni, można przekonać się na przykład w apartamencie pokazowym ABB Living Space Experience w Warszawie.

Montaż smart home należy powierzyć specjalistom

Instalacja inteligentnego domu powinna służyć niezawodnie przez długie lata, a poszczególne elementy systemu, muszą ze sobą dobrze współgrać. Dlatego dobór urządzeń oraz ich montaż trzeba powierzyć doświadczonym fachowcom. Oczywiście rodzaj czujników i ich umieszczenie w pomieszczeniach są dostosowane do potrzeb użytkowników.

Aby pierwszy raz uruchomić i ustawić system, nie potrzeba być programistą. Warto jednak skorzystać z pomocy instalatora, a później można już zmieniać ustawienia samodzielnie, zgodnie z własnymi preferencjami. W każdej chwili można także wrócić do zapisanych przez specjalistę ustawień.

Obsługa smart home jest trudna

Z obsługą systemu z powodzeniem poradzi sobie każdy. Systemem można sterować zarówno za pomocą konwencjonalnych przełączników, jak i zdalnie korzystając z odpowiedniej aplikacji, obsługiwanej przez wszystkie urządzenia mobilne. Zmiany w ustawieniach systemu można także wprowadzić za pomocą aplikacji, zainstalowanych na smartfonie lub tablecie.

System wymaga montażu na etapie budowy domu

Najlepiej jest zaplanować instalację smart home na etapie budowy domu i przystąpić do montażu na etapie stanu surowego zamkniętego. Jednak nie ma też problemu, gdy zdecydujemy się na to rozwiązanie na etapie wykańczania wnętrz. W tym przypadku instalator może wykorzystać bezprzewodową komunikację między urządzeniami, co nie wymaga kucia ścian. System korzysta wtedy z komunikacji za pośrednictwem częstotliwości radiowej, do której wymagany jest jedynie zasilacz sieciowy. Co ważne, nawet gdy montujemy system smart home w wykończonym mieszkaniu, możemy w pełni korzystać z jego wszystkich funkcji.

Inteligentny dom przestanie działać bez internetu

Gdy w inteligentnym domu następuje przerwa w dostawie internetu, jego funkcje będą działały bez zmian. Nie będziemy jednak mogli sterować domem zdalnie, np. będąc w pracy. Inaczej dzieje się, gdy zabraknie prądu – w takiej sytuacji dom zachowa się tak samo, jak każdy budynek. Nie będzie możliwości sterowania oświetleniem czy klimatyzacją aż do momentu powrotu zasilania z sieci.

Ktoś obcy przejmie kontrolę nad domem

Teoretycznie włamanie do systemu inteligentnego domu jest możliwe, jednak jest on chroniony przez odpowiednie zabezpieczenia podobnie, jak komputer jest wyposażony w program antywirusowy. Połączenie jest szyfrowane, a dostęp do niego mają wyłącznie domownicy. W rzeczywistości dom inteligentny wpływa nawet na zwiększenie bezpieczeństwa. System monitoruje wskaźniki dymu czy przekroczenia norm tlenku węgla (czadu).

Wystarczą akcesoria i gadżety smart, aby dom był inteligentny

Kompletnych systemów automatyki domowej, nie można porównać do gadżetów o pojedynczych funkcjach, które pozwalają, np. na sterowanie gniazdkami elektrycznymi czy taśmami LED. Inteligentny dom ma wiele przydanych funkcji – od monitoringu, wideodomofonu po możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń za pomocą jednego przycisku.

Źródło: informacja prasowa ABB

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Przygotuj czerwoną teczkę. Prawniczka podpowiada sposób na uporządkowanie i zabezpieczenie majątku dla bliskich

Cytat “Wiele osób przez lata gromadzi oszczędności i inne aktywa w różnych instytucjach finansowych, takich jak banki, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie czy polisy ubezpieczeniowe. Po śmierci właściciela dostęp do tych środków może wymagać podjęcia dodatkowych działań, zwłaszcza jeśli spadkobiercy nie posiadają pełnej wiedzy o istniejących aktywach. Instytucje finansowe nie mają obowiązku informowania o aktywach zmarłego, dlatego zdarza się, że środki te pozostają na nieaktywnych rachunkach przez lata. Aby uporządkować sprawy finansowe i ułatwić bliskim dostęp do istotnych informacji, warto przygotować tzw. czerwoną teczkę. “

Przeczytaj więcej »