Rząd myśli nad nowym plusem. Tym razem to “ulga na zasiedlenie”

Resort rozwoju planuje wdrożyć kolejną ulgę, tym razem dla starających się o pierwszy dom bądź mieszkanie. Wysokość “ulgi na zasiedlenie” będzie uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Im ich więcej, tym ulga wyższa.

Jak podaje serwis ksiegowosc.infor.pl, rząd pracuje nad ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Ulga na zasiedlenie

Według ministerstwa Rozwoju proponowana ulga miałaby stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym. Ponieważ to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa zajmują się budową domów jednorodzinnych bądź wykańczaniem mieszkań.

“Koncentracja środków publicznych na rynku pierwotnym ma na celu stymulację działalności firm budowlano-montażowych specjalizujących się w budowie budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych. Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Ile będzie można otrzymać

Projekt przewiduje różny wymiar dopłat uzależniony od liczby osób w gospodarstwie domowym, szczególnie premiowane będą małżeństwa wielodzietne. O jakich sumach mowa? W projekcie są wspomniane następujące kwoty odpisu podatkowego:

  • Podatnik (singiel) – 4 597 zł,
  • Podatnik z jednym dzieckiem – 5 746,25 zł,
  • Podatnik z dwójką dzieci – 6 895,50 zł,
  • Podatnik z trójką dzieci – 8 044,75 zł.
  • Małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
  • Małżeństwo z  jednym dzieckiem – 10 343,25 zł,
  • Małżeństwo z dwójką dzieci – 11 492,50 zł.

Z ulgi będzie można skorzystać jedynie w przypadku zakupu pierwszego mieszkania albo budowy pierwszego domu. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał 2020 roku.

Źródło: ksiegowosc.infor.pl

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wizerunek współpracy

Wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami cierpi na tym, że świadczone w branży usługi są niejednolite pod względem standardu i jakości obsługi klienta. O różnym podejściu do pracy i współpracy Dominika Mikulska rozmawia z Iloną Mastalerz, dyrektorem zarządzającym PRO-PER-TY Polska, i Katarzyną Mróz, kierownikiem biura PRO-PER-TY Warszawa.

Przeczytaj więcej »

Budowa domu: ile kosztuje, co nas może zaskoczyć?

Cytat “Poświęcony kwestiom związanym z budową domu raport Oferteo.pl pokazuje, że w minionym roku Polacy budowali przeważnie za pieniądze pożyczone od banku. Nie jest więc zaskoczeniem, że większość z nas robiła, co mogła, aby ograniczyć koszty inwestycji, wykonując część prac własnym sumptem. Mimo to średni koszt budowy w 2020 roku bliski był kwoty 0,5 mln zł.”

Przeczytaj więcej »

Planujesz remont? Przygotuj się na koszty

Cytat “W górę poszły nie tylko ceny usług remontowych, ale też materiałów budowlanych. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc – podaje poniedziałkowa “Gazeta Wyborcza” i wyjaśnia: pandemia sprawiła, że Polacy jeszcze chętniej zmieniają swoje wnętrza.”

Przeczytaj więcej »