Raty kredytu, zaległy czynsz i rachunki. Dziecko może odpowiadać za długi rodziców

“Co do zasady każdy odpowiada za swoje zobowiązania (ewentualnie za zobowiązania małżonka) i nie istnieje generalna reguła, która uprawniałaby wierzyciela (czyli np. bank, parabank, firmę pożyczkową) do wszczęcia egzekucji przeciwko dziecku dłużnika.Ryzyko takie powstaje jednak na przykład wtedy, gdy dzieci są małoletnie, a rodzice (lub opiekunowie) zaciągają zobowiązanie z majątku dziecka lub spłacają własne zobowiązanie, wyzbywając się majątku dziecka, którym mają zarządzać. Trzeba pamiętać, że prawo nakazuje uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na dysponowanie przez rodziców majątkiem dziecka – więc jeśli do takiej czynności dojdzie bez zgody, dziecko może przed uzyskaniem pełnoletności zawiadomić prokuraturę o tym fakcie, a po jej uzyskaniu samodzielnie wystąpić o uznanie nieważności takiej czynności lub o odszkodowanie od rodziców.Ryzyko zapłaty za dług rodziców powstaje również wtedy, gdy dziecko poręczy za rodziców. Trzeba zatem uważać, aby podpisywać dokumenty świadomie. Jeśli jednak poręczenia dziecko udzieliło pod wpływem błędu, podstępu lub groźby, może bronić się oświadczeniem w którym wycofa takie oświadczenie. Będzie mogło również dochodzić od rodziców naprawienia szkody.” Zapraszamy do zapoznania się z artykułem źródło Bankier na stronie www.bankier.pl – link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »