Deklaracja w sprawie ochrony rynku nieruchomości oraz powołania nowej organizacji federacyjnej Konfederacji Polskiego Rynku Nieruchomości.

W deklaracji między innymi czytamy:

“My uczestnicy rynku nieruchomości w trosce o poszanowanie własności jako podstawowej wartości wolnego świata, wolny rynek nieruchomości, rozwój zawodów rynku nieruchomości zwracamy się do władz państwowych, świata polityki, partii politycznych o podjęcie prac nad uwolnieniem gospodarki nieruchomościami i budownictwa od więzów złego prawa.

Rynek nieruchomości i budownictwo to dziedziny gospodarki, które w sposób znaczący mają wpływ na rozwój gospodarczy kraju oraz na spełnianie marzeń zwykłych ludzi. (…)

Ostatnie zmiany legislacyjne dobitnie pokazały słabość reprezentacji rynku nieruchomości. Istnienie oraz powstawanie nowych szkodliwych przepisów dla obrotu nieruchomościami, rozwoju budownictwa, najmu lokali mieszkalnych wraz z drastyczną degradacją zawodów rynku nieruchomości nie spotkała się z właściwą reakcją środowiska rynku nieruchomości (…)

Dla obrony wolnego rynku nieruchomości, dla jego profesjonalizacji w interesie wszystkich działających na tym rynku zwykłych obywateli oraz ludzi związanych z nim zawodowo my niżej podpisane stowarzyszenia deklarujemy powołanie KONFEDERACJI POLSKIEGO RYNKU NIERUCHOMOŚCI. Powstaje Związek Stowarzyszeń otwarty dla wszystkich stowarzyszeń bez względu na ich przynależność, bez stawiania jakichkolwiek warunków ograniczających wolne zrzeszanie się. (…)

Powołujemy KONFEDERACJĘ POLSKIEGO RYNKU NIERUCHOMOŚCI, która we współpracy z innymi organizacjami podejmie obronę polskiego rynku nieruchomości i zawodów z nim związanych.”

Akces do Konfederacji, jeszcze podczas trwania Konferencji, podpisało już wiele stowarzyszeń lokalnych, między innymi Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości w Warszawie.

Powstaje nowy prężny ośrodek, nowa Federacja mająca na celu obronę interesów uczestników rynku nieruchomości. Dalsze przystąpienia deklarują już kolejne organizacje zawodowe.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »