Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność uchwalone przez Sejm

Właściciele mieszkań nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Efektem przekształcenia jest wyeliminowanie problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów
zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Rządowy projekt
powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Sejm przyjął projekt ustawy przygotowany w MIiR
Przyjęta ustawa będzie dotyczyła nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. To umożliwi stopniową likwidację użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie. Rozwiązujemy problemy z użytkowaniem wieczystym. Odpowiadamy na potrzeby społeczeństwa. Na potrzeby 2,5 mln użytkowników wieczystych, którzy nie mieli pełnego prawa, nie mieli własności do działek leżących pod ich mieszkaniami.
– mówił minister Jerzy Kwieciński.

Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu rozwiązuje problemy z przekształceniem na
podstawie dotychczasowych przepisów i problemy powstające przy aktualizacji opłat
rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.
Rozwiązania mają charakter kompleksowy. Obejmuje wszystkich użytkowników
wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.

Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkaniealbo dom, będą ich pełnymi właścicielami. Zabezpieczyliśmy środki na potrzeby ksiągwieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie.
– dodał wiceminister Artur Soboń.

Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody
porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego.

Przewiduje też waloryzację opłat po przekształceniu. W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. “Opóźnione” przekształcenie nastąpi z dniem oddania budynku do użytkowania. Ustawa znacznie ograniczy przypadki ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródło: MIiR
Autor: redakcja

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »