Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność uchwalone przez Sejm

Właściciele mieszkań nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Efektem przekształcenia jest wyeliminowanie problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów
zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Rządowy projekt
powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Sejm przyjął projekt ustawy przygotowany w MIiR
Przyjęta ustawa będzie dotyczyła nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. To umożliwi stopniową likwidację użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie. Rozwiązujemy problemy z użytkowaniem wieczystym. Odpowiadamy na potrzeby społeczeństwa. Na potrzeby 2,5 mln użytkowników wieczystych, którzy nie mieli pełnego prawa, nie mieli własności do działek leżących pod ich mieszkaniami.
– mówił minister Jerzy Kwieciński.

Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu rozwiązuje problemy z przekształceniem na
podstawie dotychczasowych przepisów i problemy powstające przy aktualizacji opłat
rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.
Rozwiązania mają charakter kompleksowy. Obejmuje wszystkich użytkowników
wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.

Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkaniealbo dom, będą ich pełnymi właścicielami. Zabezpieczyliśmy środki na potrzeby ksiągwieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie.
– dodał wiceminister Artur Soboń.

Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody
porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego.

Przewiduje też waloryzację opłat po przekształceniu. W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. “Opóźnione” przekształcenie nastąpi z dniem oddania budynku do użytkowania. Ustawa znacznie ograniczy przypadki ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródło: MIiR
Autor: redakcja

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »