Kupno mieszkania z rynku pierwotnego. Jak sprawdzić dewelopera?

Do mediów co jakiś czas przebija się informacja o nieuczciwych deweloperach oferujących mieszkania w atrakcyjnej cenie, których później nie można odebrać z różnych powodów. Jak sprawdzić rzetelność dewelopera i mieć pewność odbioru mieszkania? Podpowiadamy!

Decyzja o zakupie mieszkania często wiąże się z wieloletnią umową kredytową i bywa najważniejszą decyzją zakupową w życiu. Warto zawczasu sprawdzić, czy kupując tzw. dziurę w ziemi jesteśmy zabezpieczeni.

Po informacje do sądu

By sprawdzić, czy deweloper to rzetelny dostawca nieruchomości, można czytać lokalne fora i social media. Wystarczy wpisać nazwę dewelopera wraz z dopiskiem “opinie” i powinno się znaleźć dziesiątki wątków. Przejrzenie ich pewnie jednak pochłonie wiele godzin, dlatego łatwiej sprawdzić dewelopera w oficjalnych rejestrach, do których każdy ma dostęp.

Jednym z nich jest Krajowy Rejestr Sądowy. Z pomocą internetowej wyszukiwarki można odnaleźć odpowiedniego dewelopera i sprawdzić aktualną sytuację. Potrzebne informacje można znaleźć też w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas oględzin? Przede wszystkim na wszelkie ewentualne wierzytelności i zaległości oraz informacje dotyczące toczących się postępowań sądowych, upadłościowych i układowych.

Jeżeli wolimy z kimś porozmawiać, możemy udać się do sądu rejonowego właściwego dla siedziby dewelopera. By się dowiedzieć, o który sąd rejonowy chodzi, wystarczy sprawdzić rejonizację i porównać z adresem dewelopera. O odpowiedni dokument można wnioskować w wydziale rejestrowym. Koszt sporządzenia odpisu to 30 zł przy odpisie aktualnym lub 60 zł przy odpisie pełnym.

Księga wieczysta i finansowanie

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie również Księgi Wieczystej inwestycji, którą się interesujemy. O konkretny odpis można prosić dewelopera, bądź sprawdzić samodzielnie w Elektronicznej Księdze Wieczystej korzystając z internetu. Będziemy potrzebować jedynie numeru KW dla danej inwestycji.

Podczas przeglądania zapisów trzeba zwrócić uwagę na poszczególne elementy. Należy przede wszystkim sprawdzić:

  • jakie prawa przysługują właścicielom nieruchomości,
  • dane aktualnych właścicieli,
  • zapis o ewentualnych egzekucjach z nieruchomości,
  • hipoteki.

Dewelopera można również prosić o przedstawienie aktualnych sprawozdań finansowych. Podczas lektury sprawozdania trzeba zwrócić uwagę głównie na sposób finansowania interesującej nas inwestycji. Warto wiedzieć, że informacja o tym, że budowa jest finansowana z kredytu bankowego, nie jest czymś złym. Deweloper bowiem musiał przejść restrykcyjną procedurę weryfikującą, podczas której bank sprawdził budowę kosztorys oraz wszelkie zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego.

Certyfikaty i opinia

Aby ostatecznie się upewnić, czy wybrany deweloper spełni oczekiwania, można sprawdzić jego obecność w organizacjach branżowych. Dobrym sygnałem jest obecność dewelopera w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Do wspomnianego związku należą firmy o potwierdzonej renomie, posiadające kapitał i posiadające zaufanie klientów.

Dużym atutem dewelopera będzie też fakt posiadania tzw. Certyfikatu Dewelopera. Specjalne wyróżnienie jest przyznawane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Otrzymują go jedynie deweloperzy działający na rynku przez minimum trzy lata i posiadający na koncie kilka zrealizowanych przedsięwzięć.

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »