Jeśli budowaliście lub remontowaliście mieszkanie, możecie z tego tytułu wystąpić z wnioskiem o zwrot części zapłaconego VAT-u. Jedynym wymogiem jest przeprowadzenie remontu czy budowy w ramach tzw. „systemu gospodarczego”, co oznacza, że niedopuszczalne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm. Skarb Państwa dokona zwrotu różnicy za materiały, które od 1. stycznia tego roku zostały opodatkowane wyższą stawką VAT. Wypełniony wniosek należy złożyć w Urzędzie Skarbowym, w którym podatnik się rozlicza. Nie można zapomnieć o koniecznych załącznikach. Należy pamiętać, że wniosek można złożyć tylko raz w roku, jest jednak dopuszczalna korekta wniosku. Kwotę zwrotu podatnik jest zobowiązany obliczyć samodzielnie i wynosić może ona maksymalnie 65,22% VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Limit określany jest na okres pięcioletni od daty złożenia pierwszego wniosku. Aby skorzystać z tej preferencji podatkowej, wskazany jest pośpiech, gdyż planowane jest jej wykreślenie z Ustawy w 2014 roku. Więcej w artykule Marka Wielgo na stronie www.wyborcza.biz – link do artykułu.
Obowiązkowe szkolenie dla pośredników w obrocie nieruchomościami z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu [AML].
Obowiązkowe Szkolenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu [AML] zgodnie z art. 52.1. nakłada na pośredników w obrocie nieruchomościami