W dniu 27 listopada 2009 roku w Sali Ratuszowej im. Karola Musioła w Opolu odbył się Jubileusz X-lecia Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości, zrzeszającego pośredników i zarządców z Opolszczyzny a także Dolnego i Górnego Śląska. Jubileusz odbywał się pod patronatem Honorowym: Ministerstwa Infrastruktury. Pod patronatem: Prezydenta Miasta Opola oraz Prezydenta Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.
Obchody jubileuszowe przebiegały w serdecznej i podniosłej atmosferze. Wyróżnieni zostali najbardziej aktywni członkowie organizacji a także oddani Stowarzyszeniu przyjaciele i instytucje. Uroczystość i Konferencja odnotowane zostały w lokalnych mediach, zapewne zapadną także w życzliwej pamięci jej uczestników.
Patrz Wystąpienie Prezesa OSRN.
Po obchodach jubileuszowych odbyła się Konferencja poświęcona ważkiemu dla przyszłości zawodu pośrednika zagadnieniu: “Ewolucji zawodu pośrednika w dobie współczesnych technologii” W części pierwszej Konferencji prezentacji rewelacyjnego systemu informatycznego gospodarki przestrzennej dokonała mgr inż. Edyta Wenzel-Borkowska – kierownik Geodezji i Kartografii Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Opolszczyzna, jako pierwsza w kraju, posiada pełne dane przetworzone w formie informatycznej całego swojego obszaru. Dane Opolskiego Systemu Informacji Przestrzennej, tworzone w ramach Krajowego Systemu Informacji o Terenie, są wyjątkowo bogate. Można w nich zobaczyć np. mapę lotniczą terenu, mapy topograficzne, dane dotyczące ochrony środowiska, hydrografii, geologii, strukturę użytkowania i władania gruntami rolnymi. Co roku zasoby są wzbogacane.
Tak dokładne i powszechnie dostępne dane służyć mogą potrzebnymi informacjami na temat gospodarki przestrzennej wszystkim – samorządom, administracji rządowej, służbom ratowniczym, wszystkim tym, którzy zajmują się procesami inwestycyjnymi, a więc i naszym nieruchomościowym zawodom.
Poznaliśmy wspaniałe urządzenie nowoczesnej technologii, z którego przez niewiedzę nie korzystaliśmy. Konferencja stan ten natychmiast odmieni.
Druga część Konferencji, już w formie panelu dyskusyjnego, którego uczestnikami byli dr Milko Stokłosa – znawca amerykańskiego rynku nieruchomości, Zbigniew Kubiński – najbardziej znany w kraju przedstawiciel naszej profesji, Karol Wlazło – medioznawca i menadżer branży prasowej, Edyta Wenzel-Borkowska – z Urzędu Marszałkowskiego i Andrzej Jakiel w roli moderatora próbowali dokonać analizy wpływów nowoczesnych technologii na zawód pośrednika podejmując próbę odpowiedzi na pytania:
• czy nowoczesne technologie są lub mogą być sprzymierzeńcem pośredników w obrocie nieruchomościami,
• czy nowoczesne technologie są lub mogą być zagrożeniem dla dalszego rozwoju a nawet istnienia pośrednictwa,
• a może czeka pośrednictwo, takie jakie dziś znamy, konieczna ewolucja z jednej strony konsumująca zdobycze współczesnej techniki a z drugiej zmieniająca charakter pośrednictwa?
Panelowi towarzyszyła bardzo aktyna dyskusja większości jego uczestników.
W podsumowaniu Konferencji zgodnie przyznano, że rozwój współczesnych technologii nie zagraża pośrednictwu w obrocie nieruchomościami. Zagrożeniem dla zawodu, i to bardzo realnym, są niestabilne przepisy prawa i co może zaskakujące, ale tak zgodnie zostało przyjęte – sami pośrednicy, którzy uczestnicząc w codziennym egzystencjonalnym wyścigu po zdobycie kolejnej oferty, kolejnej transakcji, zapominają o konieczności budowy współczesnego rynku nieruchomości opartego na zdrowych zasadach uczciwej konkurencji, szanowania wszystkich praw konsumentów i korzystania ze zdobyczy współczesnych technologii – w tym z systemów wielokrotnego oferowania MLS, które obok powszechności umów z klauzulami wyłączności są podstawą sprawdzonych w wielu krajach rozwiązań, które „wolną amerykankę i wyścigi szczurów” zastąpiły bezpiecznym dla wszystkich uczestników cywilizowanym rynkiem nieruchomości.
Gdyby nie jubileuszowy bankiet, dyskusje trwałyby znacznie dłużej.
Poniżej kilka zdjęć. Andrzej Jakiel
Wizerunek zawodu pośrednika. Co nam mówi rynek
Portal Nieruchomosci-online.pl przekazuje informację zwrotną z rynku: Jak klienci oceniają pośredników?
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie sierpnia i września 2024 r. metodą ankiety internetowej na portalu Nieruchomosci-online.pl, a udział wzięło w nim prawie 2,5 tys. osób będących uczestnikami rynku nieruchomości.