Cztery niezwykłe forty, tworzące morską linię obronną zwaną Palmerston Forts, broniły przez dwie wojny światowe portu należącego do Royal Navy. Teraz można stać się właścicielem jednego z nich.
Fort na kanale La Manche
Linia obrona zwana Palmerston Forts znajduje się w okolicach portu Portsmouth, znajdującego się na południu Anglii. Już w XIX wieku znajdowała się tam stocznia marynarki wojennej Royal Navy, a jednocześnie był to jeden z najbliżej położonych Francji portów w ogóle.
Palmerston Forts tworzą cztery bliźniacze budynki warowne, każdy o średnicy 61 metrów. Forty zostały wybudowane w latach 1865-1880, a łączny koszt budowy wyniósł wówczas prawie 1,2 miliona funtów. W 1956 roku budynki zostały wycofane z eksploatacji wojskowej, a w latach sześćdziesiątych zostały wystawione na sprzedaż. Kupcy znaleźli się dopiero w latach 80. ubiegłego wieku.
Obecni właściciele przekształcili i zmodernizowali dwa forty w luksusowe hotele oraz muzeum. Do apartamentów można dostać się drogą morską oraz śmigłowcem, natomiast do muzeum jedynie promem. Teraz istnieje możliwość zakupu czwartego fortu, który jeszcze nie został zagospodarowany.
Horse Sand Fort na sprzedaż
Wspomniany budynek został wystawiony na sprzedaż za 750 tysięcy funtów, czyli około 3,8 miliona złotych. Na 9,2 tys. metrów kwadratowych znajdują się cztery piętra ufortyfikowanego budynku, gdzie niegdyś znajdowało się łącznie 45 armat. A budynek znajduje między dwiema trasami żeglugowymi między Anglią i Francją. Jego lokalizacja z brakiem dostępu z lądu sprawia, że jest to nieruchomość wyjątkowa. Może być to idealne miejsce na zaaranżowanie luksusowego hotelu, idealne miejsce na przygotowanie schronu. Wnętrze Horse Sand Fort zdjęcie ofertowe / zoopla.co.uk
Rada miasta Portsmouth wydała w 2004 roku zgodę na zagospodarowanie wspomnianej przestrzeni na łącznie 14 apartamentów. Obecnie właściciele nie zdążyli zagospodarować tej przestrzeni do tego czasu, dlatego nowy właściciel będzie musiał wystąpić o ponowne zezwolenie, bądź wystąpić z nowym projektem.
źródło: zoopla.co.uk
Autor: Bartłomiej Baranowski
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu