Stan zagrożenia epidemicznego zastał wielu inwestorów w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Część z nich można odłożyć na później, ale są i takie, które powinny być przeprowadzone w określonym terminie. Dlatego tak ważne jest pytanie, czy w związku z obowiązującymi obostrzeniami dotyczącymi przemieszczania się można prowadzić budowę?
Avel Chuklanov / unsplash.com
Jeśli zgodnie ze złożonym wcześniej zamówieniem (przed ogłoszeniem pandemii) na budowę dostarczono nam właśnie okna, to należy je zamontować jak najszybciej. Po pierwsze, ze względu na to, że zbyt długie ich składowanie w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji ram okiennych. Po drugie, takie kosztowne materiały mogą skusić złodzieja.
Co mówią na ten temat przepisy?
Rozporządzenia uchwalone przez rząd w związku z koronowisrusem nie odnoszą się wprost do kwestii budowy domu jednorodzinnego. Prowadzenie prac budowlanych nie zostało zabronione, nie ma również zapowiedzi wprowadzenia tego typu zakazów.
Dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, w rozmowie z portalem Domiporta.pl wyjaśnił, co jest dozwolone. – Nie ma podstaw, by zakazać ludziom dostania się na teren własnego domu czy działki. Można więc przemieszczać się z “domu do domu”, jest to niezbędna potrzeba wynikająca ze zwykłych czynności dnia codziennego – wyjaśnił ekspert.
Charles Deluvio / unsplash.com
Dodał też, że w prywatnym samochodzie nie obowiązują limity osób podróżujących, aczkolwiek zgodnie z rozporządzeniem wszystkie osoby jadące autem muszą czynić to w określonym w rozporządzeniu celu. Zdaniem karnisty przemieszczać można się też w celu sprawdzenia stanu naszej nieruchomości. – Legalne jest sprawdzanie stanu posesji czy mieszkania, są to zwyczajne, niezbędne czynności związane z dbaniem o stan naszego majątku – stwierdził.
Czy trzeba nosić maseczkę na budowie?
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na internetowej stronie gov.pl – jeśli przebywamy na terenie prywatnym, a więc na tarasie, czy w ogrodzie, nie musimy zasłaniać twarzy. Można zatem uznać, że również na prywatnej działce budowlanej nie trzeba nosić maseczki czy chustki osłaniającej nos i usta.
Nie zapominajmy jednak o tym, że dotyczy to tylko osób, które przebywają na swoim terenie. Dlatego, gdy na budowie domu pracuje zatrudniona przez właściciela ekipa, to pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracownicy muszą m.in. nosić rękawiczki i dezynfekować ręce, a do tego, o ile jest to możliwe, zachowywać dystans minimum 1,5 metra między stanowiskami pracy.
Źródło: domiporta.pl, gazetawroclawska.pl
Autor:Beata Zielińska
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu