Autostrada przebiegająca przez budynek? Mieszkańcy nie narzekają – mają ciszę, a nawet zieleń

Życie w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej dla wielu wydaje się koszmarem. Spaliny, hałas, drgania – to wszystko może zachęcić do wyprowadzki. Niemieccy i japońscy inżynierowie udowodnili jednak, że można pójść o krok dalej. Poprowadzili autostrady wewnątrz budynków.

DVMG

Autostrada przebiegająca przez budynek? Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale architekci na całym świecie tego typu koncepcję już zrealizowali. I to niejednokrotnie.

Jednym z największych cudów inżynierii w tym zakresie jest Gate Tower Building. Japoński biurowiec jest dosłownie przedziurawiony nitką drogi szybkiego ruchu.

Biurowiec czy autostrada? Inwestorzy nie mogli się dogadać

Nieruchomość znajdująca się w jednej z dzielnic Osaki pojawiła się w planach architektów w latach 80. Ostatecznie jej budowę zakończono w roku 1992. Liczący 16 kondygnacji budynek powstał, tuż zanim zapadła decyzja o budowie autostrady. Ostatecznie inwestor nie zgodził się na zmianę planów, nie chciał też słyszeć o odsprzedaży gruntu. Po toczących się kilka lat negocjacjach udało się wypracować kompromis – zarówno budynek, jak i autostrada miały zostać wzniesione.

W praktyce, chociaż autostrada przebiega przez budynek, nie jest jego częścią – obie konstrukcje są od siebie odseparowane, przez biurowiec przerzucono po prostu jedno z przęseł, a filary, które je wspierają, znajdują się tuż przed wlotem i za wylotem do powstałego w ten sposób tunelu.

Gigantyczny blok z autostradą na najniższych kondygnacjach

Autobahnüberbauung Schlangenbader Straße, BerlinAutobahnüberbauung Schlangenbader Straße, Berlin David Kasparek

Nie mniej intrygująca konstrukcja powstała w Niemczech. Zaprojektowano ją wcześniej, bo w latach 70. Autobahnüberbauung, czyli kompleks przy Schlangenbader Strasse, to potężna, licząca 600 metrów długości nieruchomość, w której środku również poprowadzono autostradę.

Budynek wznosi się na 46 metrów, liczy 16 kondygnacji. Łącznie w blokach, które składają się na bryłę, znajduje się 1215 mieszkań. Obecnie zamieszkuje go blisko 3500 osób. Mieszkańcy nigdy jednak na bliskość drogi nie narzekali – problemem nie jest ani hałas, ani brak zieleni, której na terenie samego kompleksu jest dużo.

Podobne konstrukcje znajdują się również w USA – tam jest ich kilkanaście. Rozwiązanie zastosowano też we Włoszech, gdzie nad autostradą zbudowano restaurację.

Zobacz wideo Wysoka inflacja i ceny mieszkań to problemy rządu?

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »