Komunikat Nr 1 MINISTERSTWO GOSPODARKI CHCE LIKWIDACJI LICENCJI POŚREDNIKÓW.

KOMUNIKAT nr 1. KOLEŻANKI KOLEDZY w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami.
Dzisiaj nasza FEDERACJA – POROZUMIENIE POLSKIEGO RYNKU NIERUCHOMOŚCI (F PPRN) z siedzibą w Warszawie i Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości (PTEiDRN) otrzymały informację z Ministerstwa Infrastruktury o projekcie ustawy sporządzonym przez Ministerstwo Gospodarki o „ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”, który podlega konsultacjom społecznym. Projekt ten znajdziecie na stronie http://cml.kpp.org.pl/akty_prawne/?act=1478
W ramach projektu w szczególności przewiduje się likwidację licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami – pośrednictwo ma być działalnością nie regulowaną prawnie.
Z pisma Ministerstwa Infrastruktury wynika że nie wiedziało ono o projekcie nowelizacji wynika z tego że więcej na ten temat wie Konfederacja Pracodawców Polskich niż nasze Ministerstwo. Kładzie to cień na postępowanie Ministerstwa Gospodarki, które nie raczyło nawet podjąć konsultacji choć podobno trwają one od 30 listopada.
Rzeczą niepojętą jest, że Organ Rządu odsyła w sprawie projektu ustawy rządowej na stronę organizacji pozarządowej a nie na stronę Ministerstwa Gospodarki – bo nie może tam odesłać – bo tam tego projektu nie znaleźliśmy.
Na stronie organizacji pozarządowej Projekt ten funkcjonuje jako Projekt Rady Ministrów z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki. Czyżby od teraz ustawy miały być pisane i konsultowane poza Rządem? Ocena tej ustawy nie jest jednoznaczna zawiera bowiem całkiem potrzebne rozwiązania, ale likwidacja licencji nie jest likwidacją barier swobody działalności gospodarczej bowiem ta działalność jest swobodna tylko jest tak naprawdę przyzwoleniem na brak kompetencji i wiedzy przez osoby które tę działalność wykonują.
Koleżanki Koledzy w tej sytuacji informujemy, że w ramach naszej Konferencji Rynku nieruchomości, która odbędzie się 18 grudnia w Warszawie w sposób szczególny zajmiemy się sprawą projektu likwidacji licencji.
Jest to dla wszystkich uczestników rynku nieruchomości niezrozumiały pomysł – biorąc pod uwagę że mają być utrzymane licencje zarządców i uprawnienia rzeczoznawców. Kto zwróci tysiącom ludzi (około 15 tysięcy) którzy kończyli szkoły zdawali egzaminy odbywali praktyki zawodowe kto zwróci pieniądze tym ludziom jeśli licencje staną się bezwartościowym papierkiem.

Przyjedźcie na naszą Konferencję nic o nas bez nas!!!!

Obronimy licencje nie dla siebie ale dla klientów!!

Zbigniew Kubiński Prezydent F PPRN i PTEiDRN

Uwaga powstał już Komunikat nr 2

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »