KOMUNIKAT NR 2. Bronimy Naszych Klientów. Bronimy Naszego Zawodu.
KOLEŻANKI KOLEDZY POŚREDNICY W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI w związku z projektem ustawy likwidującej licencje pośredników -` ustawy „O ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców” – przesyłamy nasze spostrzeżenia i argumenty.
Prosimy o przesyłanie Waszych protestów na wszystkie załączone adresy i faxy podając treść protestów do naszej wiadomości na maila biuro@profesjonalista.net lub na fax 42 636 40 20. (Więcej na ten temat napisaliśmy w Komunikacie nr 1 patrz link.) Otrzymane listy będziemy przekazywać opinii publicznej.
Na nasz apel zareagowało mnóstwo osób. Już drugi dzień mija od podania tej informacji przez Ministerstwo Infrastruktury. Prosimy inne organizacje pośredników aby nie czekały i włączyły się w obronę uprawnień zawodowych. To jest nasz obowiązek wobec środowiska i wobec członków stowarzyszeń. Proponujemy stworzenie wspólnego frontu obrony uprawnień zawodowych pośredników.
Nie czekając ani chwili przekazujemy Wam kontakty teleadresowe aby KAŻDY z Was, tak jak czuje, mógł zaprotestować wobec planów Ministerstwa Gospodarki w zakresie likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami.
Ta zdawałoby się nieprawdopodobna informacja stanie się faktem jeśli cały rynek nieruchomości nie stanie jak jeden mąż przeciwko temu szkodliwemu pomysłowi. Nie ma ani jednej realnej przesłanki, która by uzasadniała tego rodzaju nowelizację. Obronimy nasz zawód uwierzcie. My w to mocno wierzymy.
Gorącą dyskusję podejmiemy na naszej IV Konferencji 18 grudnia 2009r. w Warszawie /patrz link z Konferencja/.
Pamiętajcie, że chodzi o projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki „o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”. Im więcej będzie listów, faxów lub maili tym większe szanse na obronienie klientów na rynku nieruchomości przed niekompetencją. Wasze listy wysyłajcie na wszystkie adresy mailowe oraz faksowe i przesyłajcie do naszej wiadomości.
Dlaczego bronimy naszych uprawnień zawodowych?
Po pierwsze. Licencje nie ograniczają działalności gospodarczej bowiem może ją wykonywać każdy kto tylko zechce o ile specjalistyczne czynności pośrednictwa będą wykonywane przez kompetentnych specjalistów. Licencja to nie koncesja na działalność ale potwierdzenie uzyskanej wiedzy. Na ten temat dobitnie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 27 marca 2008 r. Sygn. SK 17/05. W opinii Trybunału Konstytucyjnego, licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami należy traktować jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Bowiem licencja ta potwierdza posiadanie przez osobę zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami niezbędnych do tego kwalifikacji. Innymi słowy działalność może prowadzić każdy o ile czynności specjalistyczne pośrednictwa będą dokonywać fachowcy. Koronny więc argument pomysłodawców „ograniczania barier administracyjnych dla przedsiębiorców” w przypadku zawodu pośrednika jest chybiony!
Po drugie. Nowelizacja prowadzi do sytuacji, że w sprawach obrotu nieruchomościami, w sprawach obrotu dorobkiem życiowym obywateli naszego kraju będą mogli pośredniczyć także osoby bez z żadnego wykształcenia choćby po podstawowej szkole, nawet analfabeci. Czy ktoś dokładnie przeczytał te zapisy? One pozwalają by pośrednictwem w sprzedaży majątku nieruchomego, przy tak skomplikowanej materii prawnej i technicznej, mogły zajmować się osoby bez żadnego wykształcenia.
Po trzecie. Polska jako kraj, jako społeczeństwo, „dorobiło” się przez okres blisko 11 lat funkcjonowania ustawy o gospodarce nieruchomościami około 15 tysięcznej rzeszy pośredników, którzy w wielkim trudzie zdobywali wiedzę najpierw w trybie egzaminacyjnym, później poprzez studia podyplomowe. Każdy z tych pośredników za naukę zapłacił wyrzeczeniami i dużymi pieniędzmi. Dzisiaj w sposób arbitralny i nieprzemyślany, nieznanej proweniencji siły, chcą pozbawić tych ludzi owoców ich pracy chcą im powiedzieć, że ich trud był daremny a Państwo Polskie oszukało ich.
Po czwarte. Obecnie studiuje na różnych uczelniach wiele tysięcy ludzi czekając na upragnione świadectwa ukończenia studiów w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Również kilka tysięcy ludzi odbywa praktyki zawodowe. Nie da się wytłumaczyć tym ludziom że polskie prawo jest rozumne i racjonalne.
Po piąte. System uprawnień zawodowych pośredników, zwanych licencjami, to również system przestrzegania standardów, to również system weryfikacji poprzez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej niewłaściwych dla konsumentów praktyk – i postaw zawodowych, które są nieetyczne. Ostatnie enuncjacje prasowe (czterostronicowy artykuł o licencjach w GW) podkreślały konieczność działań weryfikujących prawidłowość procesu obrotu nieruchomościami. Wprowadzenie w życie tego projektu to także dopuszczenie do pośrednictwa osób karanych za przestępstwa bowiem obecna ustawa za popełnienie określonych przestępstw nie dopuszcza takich osób.
Po szóste. Poważne wątpliwości budzi procedura tworzenia ustawy „o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”. Powstają pytania na które ktoś musi odpowiedzieć. Dlaczego projekt ustawy nie był dostępny na stronie Ministerstwa Gospodarki – oficjalnego inicjatora ustawy, dlaczego nie był dostępny na stronie Kancelarii Premiera, która pełni rolę projektodawcy. Natomiast był dostępny na stronie jednej z organizacji pozarządowych.
Po siódme. Dlaczego w procesie tworzenia projektu nie uzgadniano go z organizacjami rynku nieruchomości a uzgadniano z organizacjami z innych branż.
Po ósme. Kto jest rzeczywistym autorem tego projektu ustawy. Na czyje żądanie, oczekiwanie lub prośbę chce się wyeliminować wykształconych ludzi z rynku nieruchomości? Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury nie było poinformowane o istnieniu projektu? Dlaczego nawet Ministerstwo Infrastruktury kierowało organizacje zawodowe rynku nieruchomości do zapoznania się z projektem na strony organizacji pozarządowej a nie na strony rządowe.
Po dziewiąte. Oczekujemy od Rządu przejrzystości w tej sprawie. Odnosimy wrażenie, że ktoś bardzo chce wejść na rynek nieruchomości a normy kwalifikacyjne obowiązujące pośredników bardzo przeszkadzają. Dlaczego siły nie reprezentatywne dla rynku nieruchomości pod fikcyjnym pozorem likwidacji ograniczeń w działalności gospodarczej na tym rynku chcą likwidować działalność gospodarczą pośrednictwa i torują się drogę dla innych. Komu??
Po dziesiąte. Wnosimy o uwzględnienie naszej organizacji jako ekspertów rynku nieruchomości w konsultacjach międzyresortowych i legislacyjnych przy tej ustawie. Nie należymy do żadnego lobby – odzwierciedlamy ból i zwątpienie tysięcy ludzi, których próbuje się oszukać.
To są pytania, które zadaje Federacja – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości i Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości
Z upoważnienia Zarządów F PPRN i PTEiDRN
Prezydent Zbigniew Kubiński
Zarządy PTEiDRN i F PPRN skierowały pisma protestacyjne do niżej wymienionych adresatów, do których prosimy o przesyłanie uwag również Państwa.
Dane teleadresowe do przesyłania protestów:
1. Prezes Rady Ministrów Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 00-583 Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3 tel.: 022 6946000; faks: 022 6252637; mail: esiudy@kprm.gv.pl, kontakt@kprm.gov.pl, infoobywatel@kprm.gov.pl,
2. Wicepremier Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Pl. Trzech Krzyży 3/5, 00 – 507 Warszawa, fax 22 693 40 02 sekretariatWPawlak@mg.gov.pl, mg@mg.gov.pl;
3. Ministerstwo Gospodarki Sekretariat Ministra Dyrektor Igor Strąk, Pl. Trzech Krzyży 3/5, 00 – 507 Warszawa, tel. (22) 693 54 05; faks (22) 693 40 12; e-mail: sekretariatSM@mg.gov.pl
4. Ministerstwo Gospodarki Podsekretarz Stanu Rafał Baniak Pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, fax. 22 693 40 05, sekretariatRBaniak@mg.gov.pl
5. Ministerstwo Gospodarki Departament Regulacji Gospodarczych Dyrektor Otylia Trzaskalska-Stroińska, Pl. Trzech Krzyży 3/5, 00 – 507 Warszawa, tel. (22) 693 59 22; faks (22) 693 40 25; e-mail: sekretariatDRE@mg.gov.pl
6. Ministerstwo Gospodarki Biuro Prawne Dyrektor Krystyna Kręcińska, Pl. Trzech Krzyży 3/5, 00 – 507 Warszawa, tel. (22) 693 58 14; faks (22) 693 40 66; e-mail: sekretariatBP@mg.gov.pl
7. Cezary Grabarczyk Minister Infrastruktury, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa, tel. 022 630-11-00; fax 022 830-02-61; jluniewska@mi.gov.pl, info@mi.gov.pl,
8. Ministerstwo Infrastruktury Olgierd Dziekoński Podsekretarz Stanu, ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa, tel. 022 661-97-96; fax 022 661-97-94, sekretariatministra@mi.gov.pl,
9. Ministerstwo Infrastruktury. Departament Gospodarki Nieruchomościami Dyrektor Małgorzata Kutyła, ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa, tel. 022 661 82 14; fax 022 621 24 47; sekretariatbn@mb.gov.pl
10. Sejm RP Przewodniczący Komisji Infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz, e-mail: Zbigniew.Rynasiewicz@sejm.pl
Uwaga osoby, które nie czytały Komunikatu nr 1 podajemy link do niego http://profesjonalista.net/?p=922 . Podajemy również Link do Konferecji PTEiDRN która odbędzie się 18 grudnia 2009 roku , na której sprawę licencji uczynimy pierwszoplanową http://profesjonalista.net/?p=854 .
W następnych komunikatach zamieścimy zwrotnie Wasze listy w sprawie likwidacji licencji. W dniu 18 grudnia na Konferencji PTEiDRN o której wspomnieliśmy wyżej przeprowadzimy dyskusję co robić aby obronić klientów przed groźbą wprowadzenia na rynek niewykwalifikowanych pośredników (bez licencji).
Dla kontaktu podaję nr gg 18927, i skype zbyszekkubinski podaję maila biuro@profesjonalista.net strona www.profesjonalista.net
Za Zarządy F PPRN i PTEiDRN Zbigniew Kubiński