Cykl I. Artykuł 14. Co zrobić, by klient nie oparł się Twojej reklamie w internecie?

Wyobraź sobie, że reklama Twojej oferty trafia tylko do świeżo upieczonych rodziców lub osób, które właśnie przeprowadziły się do innego miasta, czyli do potencjalnych klientów biura nieruchomości. Za chwilę nie będzie Cię już to dziwić, gdy poznasz możliwości, jakie niesie z sobą targetowanie reklam. Dodatkowo dowiesz się, jak stworzyć przekaz reklamowy, któremu nie będzie można się oprzeć. A wszystko to dzięki potędze internetu, a konkretnie informacjom, które gromadzi o nas globalna sieć.


Jak dotrzeć z reklamą do potencjalnych klientów

Jeśli zdecydowałeś się już na promocję swojej oferty w internecie, skuszony szeregiem korzyści, jakie możesz zyskać, musisz odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: kim są i jakie strony odwiedzają Twoi potencjalni klienci. Pomoże Ci to promować biuro nieruchomości tam, gdzie będzie to najefektywniejsze. Sieci reklamowe, jak Google Adwords, umożliwiają wybór miejsca i sposobu emisji Twojej reklamy. Masz do wyboru różne modele, które pozwalają Ci wskazać witryny internetowe, na których pojawi się Twoja reklama:

• Model RON (Run On Network) – reklamuj się w całej sieci reklamowej, bez wskazywania konkretnej grupy odbiorców. Plusem jest szeroki zasięg, jednak w większości Twoja reklama będzie wyświetlać się przypadkowym osobom.
• Model ROC (Run On Category) – kampania reklamowa wyświetla się na witrynach z danej kategorii tematycznej, dzięki czemu zawężasz grupę odbiorców do ich konkretnych zainteresowań.
• Model ROS (Run On Service) – reklama dedykowana, emitowana na wybranej przez Ciebie witrynie. Jeśli wiesz (np. dzięki analizom z Google Analitics, które informują Cię, z jakich adresów przychodzą użytkownicy Twojej strony www) lub intuicyjnie zakładasz, na jakiej/jakich konkretnych witrynach przebywają Twoi klienci, wówczas tylko tam możesz zlecić wyświetlanie swojej reklamy.

Oprócz wyboru konkretnego sposobu prezentowania reklamy, musisz jeszcze ustalić, kim są jej odbiorcy. Umożliwi Ci to stworzenie spersonalizowanego przekazu, który uczyni reklamę skuteczną i przysporzy Ci klientów, zainteresowanych Twoimi usługami.

Najpierw celuj, potem strzelaj, czyli kilka słów o targetowaniu

Targetowanie oznacza w skrócie określenie, kto jest „żywym celem” przekazu reklamowego. Internet daje ogromne możliwości w tym obszarze. Dzięki temu, będąc reklamodawcą możesz precyzyjnie określić, do kogo konkretnie chcesz dotrzeć. Globalna sieć pozwala Ci wyświetlić reklamę w określony dzień tygodnia, w ustalonych wcześniej godzinach, a do tego umożliwia zawężenie odbiorców na podstawie płci, grupy wiekowej, stron, które chętnie odwiedzają, konkretnego województwa, miasta i wielu innych kategorii.

Jak zostało już wspomniane we wstępie do tego artykułu, Twój przekaz będzie dużo bardziej skuteczny, jeśli zostanie skierowany do użytkowników, których zainteresowanie produktem lub usługą jest najbardziej prawdopodobne. W związku z tym najlepiej będzie, jeśli Twoim targetem będzie mniejsza, bardziej precyzyjnie określona grupa użytkowników.
Wybranie grupy docelowej zapewnia lepszy wgląd w wyniki reklamy i pozwala znaleźć najskuteczniejszą formę przekazu przy jednoczesnym oszczędzaniu funduszy. Przede wszystkim jednak umożliwia stworzenie bardziej spersonalizowanych tekstów reklamowych, dzięki którym Twój przekaz będzie miał większą siłę przekonywania.

Reklama dla wszystkich, reklamą dla nikogo

Nawet jeśli precyzyjnie określiłeś grupę docelową, a stworzysz reklamę, która będzie adresowana do każdego (czyli tak naprawdę do nikogo), nie osiągniesz zamierzonego celu. Podczas kreowania targetowanego przekazu powinieneś skupić się przede wszystkim na odbiorcy, jego potrzebach i Twojej odpowiedzi na te potrzeby. Tekst reklamy powinien być zwięzły i trafiać w sedno. Komunikaty w stylu: Jesteśmy biurem nieruchomości z długą tradycją i w swojej ofercie posiadamy wiele takich, a takich nieruchomości, nie wchodzi w grę. Nawet konkretne przedstawienie produktu:„tanie mieszkania w centrum Łodzi”, może nie zdać egzaminu. Zamiast tego warto skupić się na problemie i jego rozwiązaniu, np.: Męczą Cię dojazdy do pracy? Znajdź mieszkanie w centrum! Atrakcyjne ceny i duży wybór – tylko u nas! Jakie jeszcze potrzeby mogą mieć potencjalni klienci? Pracujesz w tym zawodzie nie od dziś i pewnie sam doskonale wiesz, że ludzie decydują się na nabycie nieruchomości, bo: urodziło im się dziecko i dotychczasowe mieszkanie stało się za ciasne; młoda osoba, która ugruntowała już swoją pozycję na rynku pracy, nie chce już dłużej mieszkać w wynajętym mieszkaniu; dzieci wyprowadziły się z domu, a rodzice chcą zamienić swoje mieszkanie na mniejsze. Teraz wystarczy, że dostosujesz swój komunikat do adresata, np:
• do młodych ludzi po studiach: Masz dość dzielenia mieszkania z obcymi ludźmi? Znajdź mieszkanie dla siebie już dziś!
• do młodych rodziców: Chcesz zyskać większą przestrzeń dla swojej rodziny?
• do amatorów wiejskiego życia: Porzuć zgiełk dużego miasta i zasmakuj sielankowego życia na wsi w nowym domu!
Podstawowym odczuciem, którego powinien doświadczyć reklamobiorca jest to, że dana reklama skierowana jest właśnie do niego, a Ty znasz jego potrzeby i potrafisz je zaspokoić.

Potencjalny nabywca nieruchomości pilnie poszukiwany… na Facebooku

Wiesz już, że Google pozwala na dokładne stargetowanie grupy odbiorców. Reklamy Adwords to nie jedyny sposób dotarcia do określonych przez Ciebie klientów. Aby znaleźć osoby, które niedawno założyły rodzinę lub zmieniły miejsce zamieszkania najlepiej szukać ich w mediach społecznościowych, a konkretnie na Facebooku. Daje on niezwykle duże i precyzyjne możliwości targetowania, ponieważ wie o swoich użytkownikach prawie wszystko. Pozwala nam na tworzenie reklam i wyświetlanie ich tylko tym osobom, które spełniają wybrane przez nas warunki.
A jak wygląda Twoja grupa docelowa?

Przede wszystkim jest ona zależna od profilu działalności i zasięgu Twojego biura nieruchomości. Jeśli działasz na terenie Łodzi i chcesz, by Twoja reklama dotarła do osób zamieszkujących właśnie to miasto i jego okolice, możesz to dokładnie określić w trakcie profilowania reklamy.
To jednak nie wszystko. Facebook umożliwia targetowanie według takich kategorii jak wiek, płeć stan cywilny, zainteresowania. Tak więc możesz ustalić, żeby Twoja reklama trafiła do osób:
– mieszkających w Łodzi i w miastach w promieniu 16 km od niej,
– kobiet i mężczyzn,
– w wieku 24-35 lat,
– zaręczonych, krótko po ślubie, rodziców oczekujących dziecka lub już je posiadających.

Dla tak określonych kryteriów, Twoja grupa docelowa stanowi 14 500 osób. Przyznasz, że całkiem sensowna liczba.
Koszt:
Teraz musisz ustalić, ile i w jaki sposób chcesz płacić za kampanię. Cena jest uzależniona od czasu jej trwania oraz od tego, czy będziesz płacić za ilość wyświetleń (CPM), czy chcesz zastosować model, w którym płaci się za kliknięcie (CPC).
Reklamę na Facebooku może stosować każdy pod warunkiem, że… ma swoją stronę na Facebooku (o tym, jak skutecznie zaistnieć w social media przeczytasz w artykule 9 „Media Społecznościowe krok po kroku”. Pamiętaj, aby Twój przekaz reklamowy trafiał w potrzeby określonej przez Ciebie grupy docelowej (np. większe mieszkanie dla świeżo upieczonych rodziców). Szczegółowe informacje, jak stworzyć reklamę na Facebooku, znajdziesz, klikając w link.

A już w przyszłym tygodniu podsumowanie całego cyklu! Znajdziesz tam w pigułce najważniejsze zasady budowania silnej pozycji Twojego biura w internecie i świadomości e-klientów.

Autor: Romina Róg

Cykl warsztatów został opracowany przez zespół specjalistów ds. e-marketingu z Nieruchomosci-online.pl, jednego z czołowych portali ogłoszeniowych w Polsce. Poprzez dzielenie się wiedzą z przedstawicielami z branży nieruchomości, serwis ma na celu dbanie o wysoką jakość ogłoszeń w internecie.
Biurom nieruchomości i deweloperom dedykuje wyszukane formy prezentacji i promocji nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, w dużo bardziej konkurencyjnych cenach niż inne serwisy. Priorytetem portalu jest dbałość o aktualność ogłoszeń. Więcej na temat serwisu: http://www.nieruchomosci-online.pl/

Prawa autorskie do artykułu należą do portalu Nieruchomosci-online.pl. Wszelkie formy powielania materiału powinny być opatrzone notą autorską i występować w niezmienionym kształcie.

Więcej artykułów z cyklu I patrz EDUKATOR pprn.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »