Kiedy właściciel mieszkania musi oddać więcej pieniędzy? Sprawdź, jak działa waloryzacja kaucji

Kiedy wyprowadzamy się z mieszkania, właściciel powinien oddać nam kaucję. W niektórych sytuacjach kwota trafiająca do naszej kieszeni powinna być wyższa niż ta, którą wpłaciliśmy wprowadzając się. Jak działa waloryzacja kaucji?

Osoby, które opuszczają wynajmowane mieszkania, mają prawo do odzyskania wpłaconej przy wprowadzaniu się kaucji. Są jednak przepisy, na podstawie których właściciel nieruchomości jest zmuszony oddać kwotę większą niż ta, którą uiszczaliśmy podpisując umowę.

Waloryzacja kaucji za wynajmowane mieszkanie – jak to działa?

Kiedy zwrot powinien być większy? Chodzi o sytuacje, w których czynsz został podniesiony w trakcie trwania umowy. Jeśli zatem po np. roku opłata za najem wzrosła z 2 do 3 tys. zł, a my wpłaciliśmy 2 tys. zł kaucji, zwrot przy wyprowadzce powinien wynieść 3 tys.

Skąd te wyliczenia? Ich podstawą są przepisy o ochronie lokatorów, w których czytamy, że “zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana”.

Właściciel lokalu ma prawo do potrąceń

Warto pamiętać o tym, że zwrot zabezpieczonej przez właściciela kwoty, również tej zwaloryzowanej, przysługuje wyłącznie wtedy, gdy stan oddawanego lokalu nie budzi zastrzeżeń. Gospodarz lokum ma też prawo do potrąceń z uwagi na np. nieopłacone rachunki.

Pobieranie zastawu obowiązkowe nie jest, jednak to jeden ze sposobów na zabezpieczenie się przed osobami, które cudzej własności nie szanują. Wysokość kaucji to zwyczajowo równowartość miesięcznego czynszu.

Przepisy pozwalają jednak na pobieranie jej w wysokości nawet 12-stokrotności miesięcznego czynszu. Często chodzi o swego rodzaju upewnienie się co do sytuacji finansowej lokatora. Osoba, której nie stać np. na wpłatę z góry ekstra pieniędzy, może nie być w stanie regulować opłat za korzystanie z lokalu.

Zawierając umowę najmu, warto spisać protokół określający stan pomieszczeń, mebli, podłóg, dywanów. Można też wykonać dokumentację zdjęciową będącą później podstawą rozwiązywania sporów.

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu

 

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »