8 listopada 2010 r. SEMINARIUM – 8 godzin doskonalenia zawodowego RSRN Olsztyn “Ograniczenia merytoryczne i formalne umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.”

Regionalne Stowarzyszenie Rynku Nieruchomości w Olsztynie zaprasza na seminarium (8 godz. edukacyjnych kształcenia ustawicznego), prowadzone przez Pana Zbigniewa Kubińskiego w dniu 08 listopada 2010r w Olsztynie, przy ulicy Tarasa Szewczenki 1 – z zakresu: Ograniczenia merytoryczne i formalne umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Tematy Seminarium:
1. Umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – ewolucja postanowień
umownych w okresie ostatnich dwudziestu lat. Współczesne poglądy na umowę
pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
2. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – klauzule niedozwolone.
3. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – skuteczność dochodzenia postanowień umownych w tym skuteczność dochodzenia wynagrodzenia.
4. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – co z tą wyłącznością. Mity i rzeczywistość wyłączności.
5. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – przykładowe teksty umów pośrednictwa.

Nadal w umowach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami funkcjonujących na rynku nieruchomości funkcjonują postanowienia, które spełniają przesłanki uznania za klauzule niedozwolone. Znakomita większość biur nawet wprost stosuje klauzule wpisane do rejestru. Tymczasem ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów twardo i jednoznacznie mówi w art. 106. ust. 1. “Prezes Urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli przedsiębiorca ten, choćby nieumyślnie. dopuścił się stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu art. 24.” A właśnie w art. 24 ust.1 czytamy “Zakazane jest stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. 2. Przez praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów rozumie się godzące w nie bezprawne działanie przedsiębiorcy, w szczególności: 1) stosowanie postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, o którym mowa w art. 47945 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.- Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.5));”

Tak więc przedsiębiorca, który choćby nieumyślnie dopuścił się stosowania w swoich wzorcach umownych niedozwolonych postanowień może mieć poważny problem.

Kontakt pod nr tel.: Jadwiga Zubelewicz-Grzywińska 603 173 042;
Beata Garbacz 607 81 80 63, tel./fax 89 541 16 86; e-mail: biuro@stowarzyszenie-nieruchomosci.pl

POBIERZ ZGŁOSZENIE (naciśnij link) i wyślij na powyższy fax lub mail

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »