Zmienili ruinę w labirynt z książek i bambusa. Hotel-księgarnia zaszyta w chińskim lesie

Każdy, nawet najbardziej zrujnowany budynek może otrzymać zupełnie nowe życie. Chińscy architekci udowodnili, że są w stanie przerobić na luksusowy hotel nawet porzuconą nieruchomość w środku lasu.

Architekci już nie raz udowodnili, że są w stanie diametralnie zmienić charakter w zasadzie każdej nieruchomości. Eksperci z firmy Atelier tao + c dokonali niemal niemożliwego.

Konstrukcja starego domu z gliny, błota i drewna została zamieniona w połączenie biblioteki miejskiej, księgarni i hotelu. Do wykonania zadania niezbędne było całkowite usunięcie z budynku o powierzchni 232 metrów kwadratowych oryginalnych podłóg i ścian działowych.

Budynek z błota i drewna zmieniony w luksusowy hotelBudynek z błota i drewna zmieniony w luksusowy hotel Su Sheng Liang / worldarchitecture.org

Zamiast nich w środku za pomocą odpowiednio ustawionych regałów na książki wykonanych z bambusa utworzono prawdziwy labirynt. Łączy się on ze schodami prowadzącymi na górne kondygnacja, gdzie znalazł się hotel.

Jedna z górnych kondygnacji została zaprojektowana w niecodzienny sposób, bo ma jedynie 1,35 m wysokości. Goście lokalu mogą więc tu wyłącznie siedzieć lub leżeć.

Wnętrze nieruchomości, mieszczącej się w odludnym, mocno zalesionym rejonie Zhejiang, przypomina labirynt nie tylko dzięki układowi regałów. Pomieszczenia w budynku i wydzielone miejsca do spania rozsiane są w nieregularny sposób, sufity zawieszono na różnej wysokości. Jest też wiele wewnętrznych korytarzy.

Uwagę zwraca też wyjątkowa bryła. Z zewnątrz w oczy rzuca się przestronne,  lobby wypełniona światłem, z wygodnymi kanapami ustawionymi tuż przed szklaną frontową ścianą. Kontrastuje ono z pełnym zakamarków i mniejszych przestrzeni wnętrzem. Architekci chcieli bowiem wywrzeć wrażenie “budynku w budynku”, co, jak widać na fotografiach, wyśmienicie im się udało.

 

Autor: eRKa

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »