Zamiast trzymania pieniędze w banku inwestycja w nieruchomości? “Tak niskich odsetek nie było nigdy”

Trzymać pieniądze w banku, czy zdecydować się na np. zakup mieszkania? Przed takim wyborem staje coraz więcej oszczędzających. Oprocentowanie lokat bankowych wciąż bowiem spada, a inwestycje w nieruchomości mogą przynieść kilkuprocentowy zysk.

Nieruchomości mogą wydawać się coraz bardziej kuszącą inwestycją dla tych, którzy mają oszczędności. Z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski wynika bowiem, że oprocentowanie lokat bankowych zakładanych w grudniu było na wyjątkowo niskim poziomie. – Tak źle jeszcze nie było – przyznaje w komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expander.

Rekordowo niskie odsetki. Oszczędzający zaczną kupować nieruchomości?

Ekspert, cytowany przez TVN24, wyliczył, że średnie oprocentowanie lokat wyniosło w ostatnim miesiącu minionego roku zaledwie 1,21 proc. W listopadzie było wyższe – wynosiło 1,31 proc.

Oprocentowanie lokat bankowych względem stopy NBPOprocentowanie lokat bankowych względem stopy NBP Źródło: Expander

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku oprocentowania lokat firmowych.  Spadły one o 0,17 punkt procentowego – z poziomu 1,05 do 0,88 proc. Trzymanie pieniędzy w bankach przynosi więc firmom mniej niż procent. – “Tak niskich odsetek nie było jeszcze nigdy w historii” – zaznaczył Sadowski.

100 tys. zł w banku przynosi niespełna tysiąc złotych zysku. Mieszkanie nawet kilka procent

Firma doradcza HRE Investments wylicza, że z 100 tys zł. powierzone bankowi – po odliczeniu podatku – przynosi niespełna tysiąc złotych zysku. Inwestowanie w nieruchomości może być znacznie bardziej korzystne. Jak już informowaliśmy w zależności od modelu, inwestor może liczyć na zysk od 3 proc. do nawet kilkudziesięciu procent w niektórych przypadkach.

Do inwestowania w nieruchomości mogą zachęcać też deklaracje Rady Polityki Pieniężnej. Ogłosiła ona, że nie zamierza podnosić stóp procentowych do końca swojej kadencji, czyli do końca przyszłego roku. A to właśnie stopy procentowe są jednym z kluczowych czynników odpowiadających za wysokość comiesięcznej raty.

Co zatem powstrzymuje inwestorów przed masowym “rzuceniem się” na nieruchomości? Lokata po odliczeniu inflacji, która w grudniu wyniosła 3 proc., zysku w zasadzie nie przynosi. Bank może się dla wielu okazać bezpieczniejszą przystanią dla pieniędzy niż mieszkanie, dom, biuro czy magazyn. Inwestowanie w nieruchomości wiąże się po prostu z większym ryzykiem.

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »