Zakończyła się sesja Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN Smardzewice 2014

W dniach 4-5 października w Smardzewicach w Hotelu Molo położonym nad Zalewem Sulejowskim odbyła się wspaniała sesja Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN, poświęcona problematyce zabytków w obrocie nieruchomościami, procedurom ochrony zabytków oraz współczesnym wyzwaniom dla wykonywania usług na rynku nieruchomości, komercyjnym i niekomercyjnym narzędziom promocji i wyszukiwania ofert nieruchomości. Podjęto także temat portali nieruchomościowych oraz sytuacji rynku nieruchomości po rewolucji technologicznej.

W pierwszym dniu konferencji przedstawiono prezentacje:
– „Zabytek w obrocie nieruchomościami. Procedury ochrony zabytków – istotny element wykonywania usług na rynku nieruchomości”- wystąpienie mgr inż. arch. Wojciecha Szygendowskiego – Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Piotra Ugorowicza – Głównego Specjalisty Wojewódzkiego Urządu Ochrony Zabytków w Łodzi
W trakcie zajęć wykładowcy przeanalizowali następujące zagadnienia: Pojęcia ogólne, podstawowe zagadnienia, miedzy innym; pojęcia – budynek, budowla, obiekt małej architektury, kondygnacje, segmenty budynku, elementy konstrukcji i kompozycji, ściany i ich podział, porządki i style w architekturze, terminologia architektoniczna, detale wystroju budynku, sklepienia i kopuły, stropy, otwory ścienne – elementy okien i drzwi, zwieńczenia budynku – dachy, zwieńczenia budynku, schody, posadzki. W drugiej części zostały poruszone kwestie organizacyjno-prawne ochrony zabytków, podstawowe akty prawne, pojęcia i definicje, m.in. przepisy ogólne, podstawowe definicje; zabytek, dobro kultury, dobro kultury współczesnej, kryteria oceny wartości zabytkowej obiektów architektury, zabytek nieruchomy, ruchomy i archeologiczny, prace konserwatorskie i restauratorskie, roboty budowlane, otoczenie zabytku, ochrona zabytków, ppieka nad zabytkiem.

Wieczorem tradycyjna uroczysta kolacja i tradycyjne nasze świętowanie. Nowi uczestnicy mogli się przekonać jak serdeczne i przyjazne jest nasze środowisko.

W kolejnym  dniu konferencji zostały zaprezentowane dwa seminaria:

I. Blaski i cienie marketingu na rynku nieruchomości poprowadzone przez Tomasza Błeszyńskiego
W trakcie wykładu przeanalizowano następujące zagadnienia; marketing na rynku nieruchomości, koncepcja marketingu nieruchomości, dla kogo i do kogo mamy dotrzeć, konsument na rynku nieruchomości, badanie preferencji klientów, sprawdzone kanały komunikacji marketingowej, strategie marketingowe na rynku, nieruchomości, kanały komunikacji i ich funkcje, gdzie zamieszczać reklamy nieruchomości, jak przygotować ofertę i na co zwracać uwagę, sztuka skutecznej prezentacji oferty, Internet- wady i zalety stron WWW, zdjęcia, filmy, nowe technologie.

II. Przeprowadzona została debata nad przyszłością zawodów rynku nieruchomości w obliczu zmieniających się reguł gry dotychczas występujących na tym rynku. Była to próba znalezienia odpowiedzi na pytania o przyszłość pośrednictwa, zarządzania, doradztwa i wyceny na rynku nieruchomości. podkreślano wzrastającą rolę nieruchomościowych portali internetowych w działaniach firm obsługi rynku nieruchomości. Dyskutowaliśmy o perpektywach zawodów rynku nieruchomości. Moderatorami debaty byli; Jarosław Krajewski, Tomasz Błaeszyński i Zbigniew Kubiński.

 

Sesja odbyła się w ramach Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN edukującej Doradców Rynku Nieruchomości PTEiDRN. Patrz LINK

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »