Zakończyła się przedwakacyjna sesja Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN.

W dniach 14 16 czerwca w Łodzi na terenie ośrodka “Prząśniczka” wśród wspaniałych starych dębów największego w Europie miejskiego lasu – Lasu Łagiewnickiego odbyła się kolejna sesja PAN PTEiDRN.

Sesja specjalna. Sesja miała specjalny charakter, w szafach zostały więc garnitury i krawaty. Uczyliśmy i bawiliśmy się w atmosferze wakacyjnej. Na sesji pojawiło się po raz pierwszy wiele nowych osób.

Zaczęliśmy od piątkowego (14 czerwca) spotkania ogniskowego. Przy ognisku mistrzami ceremonii byli Piotr Jakubczyk i Agnieszka Szałęga – Gazda. Ich gitary i śpiew porwał wszystkich. Wielką pomocą był wydany przez nasze Towarzystwo specjalny śpiewnik, do którego piosenki wybrała Agnieszka Szałęga – Gazda we współpracy z Piotrem Jakubczykiem. Śpiewy wspierane smakołykami z zastawionego stołu i grilla trwały bardzo bardzo dłuuugo.

Chcemy podzielić się z Wami naszym śpiewnikiem. Kto jest zainteresowany może go sobie pobrać – kliknij na okładkę śpiewnika =>

Sobota 15 czerwca to część merytoryczna. Adam Polanowski z właściwą sobie swadą i absolutną znajomością tematyki poprowadził znakomite Seminarium. Kwestie nieruchomości komercyjnych pokazane zostały w sposób niezwykły, spojrzeliśmy na nie z innej niż zwykle strony; nieruchomości komercyjne instytucji publicznych oraz prywatnych. kwestie inwentaryzacja nieruchomości dla potrzeb obrotu cywilnoprawnego ich sprzedaż oraz najem. Wykładowca szczodrze dzielił się praktyczną wiedzą.

Wieczorem tradycyjna uroczysta kolacja i tradycyjne nasze świętowanie. Nowi uczestnicy mogli się przekonać jak serdeczne i przyjazne jest nasze środowisko. Jeden z uczestników na naszym wieczornym spotkaniu miał wyjątkowego farta bowiem wylosował w konkursie wizytówkowym wspaniały, unikalny komplet do kawy. Filiżanki zostały ozdobione logo PPRN i PTEiDRN przez Agnieszkę Szałęgę Gazdę.

Niedziela 16 czerwca to kolejne Seminarium. Ten dzień poświęcony był palącym problemom naszego środowiska, przyszłości zawodów i rynkowi nieruchomości. Gorąca dyskusja, w której w panelach wzięli udział znakomici goście Jan Olczyk, Adam Polanowski, Agnieszka Grotkowska, Jarosław Krajewski, Maciej Ellman, Zbigniew Kubiński. Tematy. Likwidacja formalnej regulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, zmiany w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Analiza prawna rozwiązań w ustawie deregulacyjnej.

Dyskutowano prawne skutki deregulacji, dostępność do wykonywania zawodu pośrednika, zarządcy, rzeczoznawcy, skutki w zakresie zawierania umów pośrednictwa, zarządzania, skutki w zakresie przestrzegania standardów zawodowych. Pełna swoboda gospodarcza i zawodowa, ograniczona odpowiedzialność dla pośredników i zarządców nieruchomości, odpowiedzialność cywilna, brak odpowiedzialności zawodowej (odpowiedzialność członków organizacji zawodowych). „Stare” a „nowe” podmioty na rynku nieruchomości, współpraca, konkurencja, różnice w kompetencji i sposoby na ich wyrównywanie. Deregulacja szansa na lepszy rynek i lepszy rozwój zawodowy.

Na zakończenie sesji Zarząd Stowarzyszenia tradycyjnie wręczył nowym Doradcom Rynku Nieruchomości upragnione Certyfikaty Doradcy Rynku Nieruchomości PTEiDRN. Wkrótce spotykamy się na kolejnej sesji naszej Akademii.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »