Zajmowanie się domem to ciężka praca – dwie godziny sprzątania to nawet 465 spalonych kalorii

Nie lubicie robienia porządków w mieszkaniu bądź gotowania? Jak się okazuje, wszystkie czynności jakie wykonuje się w domowych pieleszach spalają kalorie. A ile dokładnie, policzył serwis wrenkitchens.com.

Choć fakt spalania kalorii w czasie prac domowych nie jest odkrywczy, to już liczba spalanych kalorii w czasie ich wykonywania potrafi zaskoczyć. Przykładowo: czterdzieści minut sprzątania to równowartość 96 spalonych kalorii.

Sport to zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca by być aktywnym minimum 150 minut w umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej. Niestety, według raportu MultiSport Index 2019 jedynie 64 proc. Polaków podejmuje aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu.

Autorzy tego samego raportu donoszą, że aż 36 proc. Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej w ciągu miesiąca. Wspomniane wcześniej WHO ocenia, że brak ruchu jest czwartą przyczyną umieralności na świecie – za nadciśnieniem tętniczym, paleniem tytoniu oraz podwyższonym stężeniem glukozy we krwi – i odpowiada za 6 proc. zgonów.

domiporta.pl

A przecież obowiązki domowe również mogą dostarczyć potrzebnego ruchu.

Obowiązki domowe dobre dla zdrowia

Choć brzmi to jak herezja, obowiązki domowe mogą być bardzo korzystne dla organizmu. Jak wyliczyli eksperci serwisu wrenkitchens.com warto podejmować się licznych prac domowych. Dla przykładu: zajmowanie się dzieckiem, czyli ubieranie, karmienie, kąpanie, przebieranie i zabawa może uczestnika tych czynności odchudzić o 643 kalorie dziennie. Natomiast gotowanie posiłków, ich przygotowanie i pozmywanie spala 151 kalorii.

By lepiej uzmysłowić, jak wiele wysiłku kosztują konkretne czynności eksperci podali równowartość w popularnych ćwiczeniach. Podczas gotowania spalamy tyle kalorii, co podczas wykonania popularnego ćwiczenia zwanego “krokodylkami” bądź “padnij-powstań” 146 razy!

domiporta.pl

Specjaliści z serwisu wrenkitchens.com przyjrzeli się również bardziej prozaicznym czynnościom takim jak: mycie podłóg czy prasowanie ubrań. Z ich wyliczeń wynika, że 92 minuty prasowania to równowartość 221 spalonych kalorii.

Jak jest w Polsce

Opisane szacunku są przedstawione dla brytyjskiego społeczeństwa, lecz można założyć, że liczba spalonych kalorii jest zbliżona pod względem konkretnych aktywności. Inna może być za to liczba poświęconego na obowiązki domowe czasu.

Według raportu zrealizowanego na zlecenie marki Indesit w 2018 roku, obowiązki domowe zajmują kobietom od 2 do 5 godzin dziennie – tak odpowiedziało 44 procent badanych kobiet. Do podobnej liczby godzin przyznało się jedynie piętnaście procent mężczyzn. Tylko jedna na dziesięć pań deklaruje, że poświęca na obowiązki domowe mniej niż godzinę dziennie. Z kolei 55 procent mężczyzn wskazało, że prace domowe zajmują im od jednej do dwóch godzin dziennie.

To samo badanie podaje również, że 3/5 badanych kobiet uważa, iż poświęca dużo więcej czasu na zajmowanie się domem niż jej partner. Niestety, równy podział obowiązków deklaruje jedynie 13 procent ankietowanych pań.

źródło: wrenkitchens.com

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »