Zabytkowy pałac do kupienia w Polsce. Zamieszkaj jak arystokrata

17 marca Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował ofertę kupna wyjątkowej nieruchomości. To zabytkowy pałac Stolbergów w Świniarach niedaleko Wrocławia. By zostać nowym właścicielem posiadłości, trzeba liczyć się z wydaniem prawie pięciu milionów złotych – na początek, gdyż jest to cena wywoławcza.

Pałac Stolbergów

Niesamowity XIX-wieczny zespół pałacowo-folwarczny w stylu florenckiego neogotyku od wielu lat jest opuszczony i niszczeje bez właściciela. Przygotowanie go do sprzedaży, czyli zgromadzenie wszystkich dokumentów, określenie własności itp. zajęły dwa lata ciągłej pracy.

– Dotychczas Pałac Stolbergów nie był wystawiany na sprzedaż m.in. ze względu na trwającą procedurę zmiany przeznaczenia nieruchomości w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zostało uchwalone w styczniu – mówiła w kwietniu 2018 roku Dorota Grygiel z KOWR.

Pałac StolbergówPałac Stolbergów zdjęcie ofertowe / investmap.pl

Nieruchomość z 200-letnią tradycją

Pałac został wybudowany w 1845 roku, w miejscu, gdzie dawniej istniał zamek. Projekt przygotował radca budowlany Fleischinger, a fundatorem był hrabia Bernhard zu Stolberg. Po półwieczu posiadłość odkupiło miasto i zmieniło ją w sanatorium.

Posiadłość znajduje się na terenie dwóch działek, które łącznie zajmują 3,5028 hektara. Pałac Stolbergów jest opisany jako budynek dwukondygnacyjny (wraz z wysoką piwnicą, poddaszem użytkowym oraz dwiema wieżami) o powierzchni 757 mkw.

Niestety, jego stan jest opłakany. – Oglądałem go dwa lata temu z każdej strony, to świeża ruina. – mówi Jan Jerzmański, architekt zajmujący się także zabytkami i współprowadzący profil Czerwona lista zabytków Dolnego Śląska. Dodaje ponadto, że remont powinien się zacząć jak najszybciej ze względu m.in. na dziury w dachu.

– To jedna z kilku XIX-wiecznych rezydencji dawnej arystokracji ocalałych w okolicy Wrocławia i na jego terenie, a nie nowoczesna, XX-wieczna architektura, którą ze względu na swobodną konstrukcję można dowolnie przekształcać – ocenia Jan Jerzmański.

– Na tym etapie pozostaje się cieszyć, że cokolwiek się zadzieje. Dobrze, gdyby pałac przetrwał do następnych pokoleń. Trzeba zaczekać na projekt inwestora uzgodniony przez konserwatora zabytków, wówczas będzie się można odnieść do jego walorów – dodaje architekt.

Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 4 mln 696 tys. zł brutto.

Źródło: investmap.pl

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »