Z którymi serwisami współpracują pośrednicy i dlaczego?

       To pytanie zadaje zapewne wielu pośredników myśląc o konkurencji, bądź planując budżet marketingowy. Otóż już są najświeższe badania niezależnej instytucji PBS, które odpowiadają na nie.
Badanie satysfakcji agentów ze współpracy z serwisami ogłoszeniowymi było przeprowadzone 16.07-01.08.2018. Wzięło w nim udział aż 303 pracowników biur nieruchomości. Raport dokładnie wskazuje kim byli ankietowani, co również daje ciekawe informacje np. aż 63% agentów, biorących udział w badaniu to agenci o stażu pracy w branży powyżej 6 lat. Warto patrzeć na opinię ludzi z doświadczeniem. Badania odbywały się metodą internetową (CAWI) i telefoniczną (CATI).


Gdzie pośrednicy zamieszczają najwięcej ogłoszeń?

    Z badania wynika, że najwięcej ogłoszeń agenci zamieszczają w Otodom. Kolejne serwisy to OLX i Gratka. Aż 36% agentów powiedziało, że zamieszcza wszędzie tyle samo ofert. Agenci deklarowali, że współpracują z reguły z kilkoma serwisami, a aż 73% badanych, korzysta od 4 do 9 serwisów. Jest to ciekawa informacja, biorąc pod uwagę, że ponad 40% badanych biur nie potrafiła wskazać konkretnej liczby zapytań z danego serwisu, a przecież skuteczność badanych serwisów jest różna. Zastanawiające jest zatem w jaki sposób zarządzają budżetem marketingowym?

 

Z którego serwisu przychodzi najwięcej zapytań kończących się sprzedażą nieruchomości?
Aż 46% agentów twierdzi, że najwięcej zapytań kończących się umową sprzedaży pochodzi z Otodom. Oznacza to, że oprócz tego, że dostarczamy najwięcej zapytań, są one wartościowe, ponieważ bardzo często kończą się finalizacją sprzedaży. Na drugim miejscu pojawił się serwis Nieruchomości online.

      Również w przypadku najmu, najwięcej transakcji pochodzi z kontaktów pozyskanych poprzez Otodom (26%). Na drugim miejscu pośrednicy wskazali OLX, a na trzecim ex aequo Nieruchomości online, Gratkę i Gumtree.

Tego typu badania pozwalają serwisom ogłoszeniowym, ocenić czy zmierzają w odpowiednim kierunku. Buiro Nieruchomości natomiast sprawdzić jak działający na polskim rynku pośrednicy postrzegają serwisy, z którymi współpracują i które są dla nich najskuteczniejsze. To może być ważna wskazówka przy planowaniu wydatków marketingowych.
Cały raport można pobrać z artykułu na blog.otodom.pl

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Mieszkanie pod wynajem na doby. Czy można na nim zarobić na kolejne?

Cytat “Wynajem krótkoterminowy – zarówno pokoi, jak i apartamentów – zyskuje w Polsce coraz większą popu arność. Właściciele nieruchomości, zamiast decydować się na wynajem długoterminowy z jednym lokatorem, coraz częściej wybierają model rotacyjny, gdzie co kilka dni przyjmują nowych gości, często turystów lub osoby odwiedzające daną lokalizację w celach zawodowych/biznesowych. Powodem jest potencjał wyższych zysków i elastyczność, ale też większe wymagania i ryzyko. Warto więc zadać sobie pytanie: czy taki sposób zarabiania faktycznie się opłaca i w jakich warunkach?”

Przeczytaj więcej »