Z którymi serwisami współpracują pośrednicy i dlaczego?

       To pytanie zadaje zapewne wielu pośredników myśląc o konkurencji, bądź planując budżet marketingowy. Otóż już są najświeższe badania niezależnej instytucji PBS, które odpowiadają na nie.
Badanie satysfakcji agentów ze współpracy z serwisami ogłoszeniowymi było przeprowadzone 16.07-01.08.2018. Wzięło w nim udział aż 303 pracowników biur nieruchomości. Raport dokładnie wskazuje kim byli ankietowani, co również daje ciekawe informacje np. aż 63% agentów, biorących udział w badaniu to agenci o stażu pracy w branży powyżej 6 lat. Warto patrzeć na opinię ludzi z doświadczeniem. Badania odbywały się metodą internetową (CAWI) i telefoniczną (CATI).


Gdzie pośrednicy zamieszczają najwięcej ogłoszeń?

    Z badania wynika, że najwięcej ogłoszeń agenci zamieszczają w Otodom. Kolejne serwisy to OLX i Gratka. Aż 36% agentów powiedziało, że zamieszcza wszędzie tyle samo ofert. Agenci deklarowali, że współpracują z reguły z kilkoma serwisami, a aż 73% badanych, korzysta od 4 do 9 serwisów. Jest to ciekawa informacja, biorąc pod uwagę, że ponad 40% badanych biur nie potrafiła wskazać konkretnej liczby zapytań z danego serwisu, a przecież skuteczność badanych serwisów jest różna. Zastanawiające jest zatem w jaki sposób zarządzają budżetem marketingowym?

 

Z którego serwisu przychodzi najwięcej zapytań kończących się sprzedażą nieruchomości?
Aż 46% agentów twierdzi, że najwięcej zapytań kończących się umową sprzedaży pochodzi z Otodom. Oznacza to, że oprócz tego, że dostarczamy najwięcej zapytań, są one wartościowe, ponieważ bardzo często kończą się finalizacją sprzedaży. Na drugim miejscu pojawił się serwis Nieruchomości online.

      Również w przypadku najmu, najwięcej transakcji pochodzi z kontaktów pozyskanych poprzez Otodom (26%). Na drugim miejscu pośrednicy wskazali OLX, a na trzecim ex aequo Nieruchomości online, Gratkę i Gumtree.

Tego typu badania pozwalają serwisom ogłoszeniowym, ocenić czy zmierzają w odpowiednim kierunku. Buiro Nieruchomości natomiast sprawdzić jak działający na polskim rynku pośrednicy postrzegają serwisy, z którymi współpracują i które są dla nich najskuteczniejsze. To może być ważna wskazówka przy planowaniu wydatków marketingowych.
Cały raport można pobrać z artykułu na blog.otodom.pl

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »