Ełk przechodzi wiele przemian, również w przestrzeni miejskiej. W jaki sposób wyznaczane są kierunki rozwoju czy koncepcje zmian?
Istotnym dokumentem pomocnym w wyznaczaniu kierunków przemian jest „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Ełku do roku 2020”. Została ona przyjęta przez Radę Miasta w 2004 roku (zaktualizowana w grudniu 2016 r.). Dokument stanowi kompleksową, perspektywiczną koncepcję określającą cele rozwoju miasta oraz warunki i etapy ich osiągania w obszarach: gospodarczym, społecznym, przestrzennym czy środowiskowym. Strategia ukierunkowuje także działania podmiotów zaangażowanych w rozwój Ełku.
Wszystkie zmiany, jakie zachodzą w naszym mieście – od rewitalizacji kamienic i podwórek, aż po wszelkie inwestycje przestrzenne – nie są zatem przypadkowe. Są one spójne ze Strategią, z której m.in. wynikają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Miasto jest nimi pokryte niemal w 60%. Pod koniec 2016 roku dysponowaliśmy prawie 60 planami. Dzięki temu mamy możliwość regulacji zasad kształtowania zabudowy miejskiej i zagospodarowywania terenu. Wprowadza to ład architektoniczno – przestrzenny realizowany przez prowadzone rewitalizacje czy inwestycje developerskie.
Jak kształtuje się w Ełku budownictwo mieszkaniowe?
Od końca lat 90. budownictwo mieszkaniowe w Ełku nieustannie się rozwija, a popyt na mieszkania z roku na rok staje się coraz większy. Dzieje się tak dlatego, że Ełk jest jednym z miast w Polsce, w którym przybywa mieszkańców. Są to m.in. młodzi ludzie z regionu, którzy osiedlają się tu z rodzinami, pracują i studiują. To z kolei powoduje, że w Ełku stale wzrasta również wskaźnik urodzeń. W 2016 roku inwestycje zabudowy wielorodzinnej w różnych częściach miasta realizowało siedmiu developerów, w tym jeden zewnętrzny z Białegostoku. Konkurencja developerska sprzyja z jednej strony wysokiej jakości tych mieszkań, z drugiej – kształtowaniu atrakcyjnych cen mieszkań. W ostatnich tylko latach na niezagospodarowanych działkach należących do miasta powstały trzy nowe tereny z zabudową wielorodzinną nazwane: Tuwima, Sosnowa i Nowe Miasto, które wyposażyliśmy w niezbędną infrastrukturę drogową, wodociągową oraz kanalizacyjną.
Jednak nie wszyscy mieszkańcy będą mogli kupić nowe mieszkania. Czy miasto posiada zaplecze socjalne i komunalne?
Jako miasto realizujemy również inwestycje z myślą o mieszkańcach, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W latach 2006 – 2016 powstało w Ełku 110 mieszkań komunalnych oraz 86 socjalnych. Zlokalizowane są one w różnych częściach miasta, zarówno w nowo wybudowanych budynkach, jak również w wybudowanych wcześniej np. w celach usługowych, a następnie zaadaptowanych do wymogów socjalno – mieszkaniowych. Obecnie projektujemy kolejne budynki z przeznaczeniem na lokale socjalne. Zamierzamy także przystąpić do rządowego programu „Mieszkanie Plus”.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują całe miasto. Jak to wygląda w ścisłym centrum Ełku?
Całe śródmieście Ełku znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, co oznacza, że wszelkie prace budowlane muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Z jednej strony narzuca to pewne ograniczenia, z drugiej jednak gwarantuje zachowanie i utrzymanie historycznego wyglądu architektonicznego naszych kamienic. Śródmieście jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego niemal w 70%.
A co z istniejącymi kamienicami i zabudową wielorodzinną?
Zgodnie z przyjętymi planami prowadzone są prace rewitalizacyjne w budynkach wspólnot mieszkaniowych oraz kamienicach należących do miasta. Remonty obejmują głównie wykonanie nowych elewacji, termoizolacji lub dociepleń. Środki finansowe na realizację tych inwestycji pochodzą z funduszy remontowych wspólnot, kredytów bankowych oraz z budżetu miasta Ełku. Nowe elewacje przywracają historyczny wygląd naszych kamienic oraz poprawiają estetykę zabudowy wielorodzinnej, a tym samym zmieniają wizerunek przestrzeni miejskiej – szczególnie śródmieścia. W 2016 roku remonty przeprowadziliśmy w 24 budynkach, natomiast na przestrzeni ostatnich 10 lat odnowiliśmy 232 kamienice i budynki mieszkalne.
Budownictwo mieszkaniowe w Ełku wciąż się rozwija. Zmiany nie omijają również centrum miasta, prawda?
Tak. W ścisłym centrum ełccy developerzy także realizują inwestycje mieszkaniowe. Powstające kamienice łączą w sobie nowoczesność i funkcjonalność z historyczną estetyką. Nawiązując architekturą do istniejącej już zabudowy, doskonale wpisują się w przestrzeń śródmiejską i stanowią jej uzupełnienie. Do takich obiektów należą chociażby kamienice, które powstały w miejscu starego kina „Polonia”, przy promenadzie, czy Parku Solidarności.
Miasto odnawia kamienice i zabudowę wielorodzinną, zezwala na budowę nowych kamienic w centrum. A w jaki sposób chronicie zabytki?
Jako miasto dbamy również o nasze ełckie zabytki. Od 6 lat w Ełku prowadzimy nabór wniosków w ramach konkursu o udzielenie dotacji na remonty zabytków, takich jak m.in. XIX-wieczne kamienice, a także zabytkowe obiekty sakralne. Każdego roku na ten cel z budżetu miasta przeznaczana jest kwota ok. 300 tys. zł. Przekazywane środki finansowe przeznaczane są na wszelkiego rodzaju prace, dzięki którym ełckie zabytki odzyskują swój dawny blask i historyczny wygląd.
Nieruchomości, to nie tylko zabudowa mieszkalna. Jakie są największe inwestycje handlowo – usługowe zrealizowane w Ełku w ostatnim czasie?
Dzięki miejscowym planom zagospodarowania przestrzennego na zabudowę handlowo – usługową w centrum miasta, możliwa była sprzedaż gruntów po starym szpitalu oraz terenów powojskowych zewnętrznym inwestorom. Powstały wówczas w Ełku dwie galerie handlowe: „Tu i Teraz” oraz „Brama Mazur” z kompleksem kinowym. Inwestycje te miały m.in. na celu rewitalizację obszarów położonych w dotychczas nieużytkowanych częściach miasta.
Miasto posiada własny portal – ogólną mapę Ełku. W jakim celu go stworzyliście?
Wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które posiada miasto znajdują się na naszym portalu www.gis.miasto.elk.pl. Jest to ogólna mapa Ełku, na której możliwe jest tworzenie map tematycznych, np. działek ewidencyjnych, rejestrów planów, opracowań planistycznych, map topograficznych czy ścieżek rowerowych. Dostęp do portalu mają wszyscy, zarówno specjaliści i architekci, jak i mieszkańcy Ełku. Naszym celem było uproszczenie dostępu do informacji publicznej.
Miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego objęte zostało niemal całe miasto. Czy macie również pomysł na zagospodarowanie jeziora?
Faktycznie, miasto Ełk rozciąga się wzdłuż brzegu Jeziora Ełckiego zajmującego powierzchnię 400 ha. Mamy przepiękną ponad sześciokilometrową promenadę ze ścieżką pieszo – rowerową, przy której zlokalizowane są puby, restauracje, pensjonaty i hotele. Dlatego jako samorząd widzimy potrzebę efektywniejszego wykorzystania przestrzeni na jeziorze. W tym celu przystąpiliśmy do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na całe Jezioro Ełckie. Pozwoli to w przyszłości na wprowadzenie marin czy obiektów typowo turystycznych na wodzie. Aktualnie jesteśmy na etapie prac planistycznych, które zakończą się w połowie 2017 r.
Uwaga! Artykuł został opublikowany w numerze 4 czasopisma Doradca Rynku Nieruchomości 2017 rok. Patrz link do całości numeru.
Ceny mieszkań spadną? Większość deweloperów liczy na ich stabilizację
Cytat “Z grudniowego odczytu Indeksu Nastroju Deweloperów wynika, że ponad 28 proc. ankietowanych firm spodziewa się, że ceny mieszkań mogą spadać – poinformował portal Tabelaofert .pl.”