Wystarczyła plotka o Centralnym Porcie Komunikacyjnym by ceny gruntów podskoczyły o 70 procent

Wystarczyła plotka o Centralnym Porcie Komunikacyjnym by ceny gruntów podskoczyły o 70 procent

18 kwietnia 2017 roku Baranów był zwykłą miejscowością na mapie Polski. Wystarczyło raptem kilka dni by cena gruntu podskoczyła o 70 procent! Wszystko przez plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego!

W kwietniu zeszłego roku rząd podał informację o zamiarze budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią. Zaledwie kilka dni po wskazaniu gminy gdzie ma powstać CPK, ceny gruntu wzrosły drastycznie. 

Cena za działkę rośnie

Zanim minister infrastruktury – Andrzej Adamczyk – w kwietniu zeszłego roku, ujawnił plan budowy (jeszcze) Centralnego Portu Lotniczego średnia cena działki w Baranowie (powiat grodziski) wynosiła około 162 tysięcy złotych. Nie minął miesiąc, a kwota ta urosła do 288 tysięcy! To wzrost o 77 procent! Wszystko dzięki, podaniu przez władze proponowanej lokalizacji inwestycji.

Skąd wiadomo, że na ten wzrost miała decyzja rządu o budowie CPL? Ponieważ średnia cena dla całego powiatu grodziskiego SPADŁA w tym samym czasie o 3 procent!

Od momentu ogłoszenia dokładnej lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego średnia cena działki w Baranowie wzrosła o 90 procent osiągając pod koniec maja kwotę 308 tysięcy. W tym samym czasie, w całym powiecie grodziskim średnia cena działki urosła o zaledwie 5 procent. Z 260 tysięcy do 274 tysięcy złotych za działkę.

Referendum w Baranowie

W niedzielnym referendum (17.06.18) wzięło udział 47 procent uprawnionych do głosowania obywateli. Zdecydowana większość głosujących (82 procent) była przeciw budowie Centralnego Parku Komunikacyjnego na terenie ich gminy.

Natomiast w przypadku drugiego pytania “Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową CPK?” jednomyślność mieszkańców była jeszcze większa – wyniosła bowiem 90 procent.

 Specustawa ds. CPK

Według specustawy podpisanej przez prezydenta na budowę i uruchomienie CPK będzie kosztowało polski budżet 30-35 miliardów złotych z czego 20 miliardów ma pochłonąć jedynie budowa lotniska (budowa Stadionu Narodowego kosztowała 2,2 miliarda złotych).

W specustawie jest zapisane, że obszar inwestycji może wynieść około 66,2 kilometrów kwadratowych i będzie znajdował się na terenie trzech gmin: Baranowa (pow. grodziski), Teresina (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski). Dla porównania lotnisko Chopina ma powierzchnię zaledwie 8 kilometrów kwadratowych (830 hektarów), a największy port lotniczy w Europie znajdujący się w Paryżu ma “zaledwie” 32 kilometry kwadratowe. To pokazuje skalę planów rządu względem CPK.

Źródło: GUS, mi.gov.pl, gmina-baranow.pl, Domiporta.pl

Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »