Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dn. 8 grudnia 2011 roku dotyczący nowelizacji Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami z dn. 28 lipca 2011 roku

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że negatywne rozpoznanie wniosku o zmianie statusu prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowo-warsztatowym właściwie złożonego do 31 grudnia 2002 roku stanowi sprzeczność z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że wykorzystywanie do procesów rozpoczętych na podstawie ustawy z 1997 roku, ale co do których nie została wydana decyzja ostateczna nowych, przepisów nie jest zgodna z prawem własności. Mimo wyroku Trybunału, regulacja ta będzie musiał być stosowana, do momentu uchylenia wadliwych przepisów. Więcej w artykule Anny Krzyżanowskiej na stronie www.serwisy.gazetaprawna.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »