Wymarzone M – od czego zacząć?

2Zakup mieszkania to poważna i trudna decyzja. Wiąże się z dużymi emocjami, zaangażowaniem, kalkulacją no i przede wszystkim kosztami. Zanim zdecydujemy się na pierwszy krok musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę chcemy i czego szukamy? Kiedy już przeanalizujemy wszystkie „za” i „przeciw” i określimy swoje potrzeby co do wielkości, lokalizacji oraz wartości mieszkania, zaczynamy szukać wymarzonej nieruchomości… i co dalej? 

 Zakup nieruchomości nie jest zadaniem ekstremalnym, chociaż dość złożonym i długotrwałym – mówi Mariusz Jędrachowicz, właściciel domu zakupionego na rynku wtórnym. Zanim zdecydujemy się na kupno działki, domu lub mieszkania – od developera, czy też z drugiej ręki trzeba dokładnie określić swoje cele i zamiary. Musimy wiedzieć, od czego zacząć i przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na własne mieszkanie? Jeśli nie, to najpierw dowiedzmy się jaką mamy zdolność kredytową, a następnie przystąpmy do działania – dodaje. Dom, czy też mieszkanie, można kupić samemu, bądź korzystając z pomocy biura pośrednictwa. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy czeka nas ta sama, długa droga.

 Teoretycznie cały proces zaczyna się od znalezienia wymarzonego lokum. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Zdarzają się sytuację, w której bank odmawia kredytu na całą potrzebną do zakupu kwotę. I co wtedy? Ogromny wysiłek związany z szukaniem atrakcyjnych ofert oraz dni spędzone na oglądaniu wystawionych na sprzedaż lokali, okazują się zbędne. Dlatego zanim zdecydujemy się jakąkolwiek nieruchomość, jeszcze przed wszczęciem poszukiwań mieszkania powinniśmy sprawdzić w banku lub u doradcy finansowego własną zdolność kredytową. Aby poznać maksymalny pułap kredytu, jaki możemy otrzymać w danym banku, należy jedynie podać poziom comiesięcznego wynagrodzenia. Kiedy już będziemy wiedzieli, w której placówce mamy największą zdolność kredytową i jak wyglądają miesięczne raty, śmiało możemy przystąpić do szukania wymarzonego M.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny klucz do nowego mieszkania, czy domu warto się odpowiednio przygotować. Rynek oferuje nam ogromny wachlarz możliwości. Wszystkie oferty są atrakcyjne i wszystkie kuszą konkurencyjnymi cenami. Jak więc wybrać tę najlepszą i najkorzystniejszą? Na co zwracać szczególną uwagę i jakie zadawać pytania właścicielom nieruchomości? Do oględzin należy być przygotowanym. Warto ze sobą zabrać chociażby notes, w którym będziemy notowali wszystkie uwagi oraz  aparat fotograficzny. Dlaczego? Dlatego, że w przypadku oglądania kliku, czy kilkunastu mieszkań lub domów, zdjęcia pomogą nam odróżnić jedną ofertę od drugiej. Pokażą ich podobieństwa i różnice, plusy i minusy .

 

Kolejnym dość istotnym elementem jest cena a wartość rzeczywista. Nie zawsze one idą ze sobą w parze. Jakie czynniki mają na to największy wpływ? Przede wszystkim lokalizacja, czyli położenie i oczywiście stan techniczny budynku (rok budowy, elewacja, wyposażenie, czy też ogrodzenie). W przypadku zakupu domu dość istotne jest to, czy stoi on w pierwszym szeregu zabudowy, tuż przy drodze, czy usytuowany jest głębiej? Przy zakupie domu przede wszystkim patrzyłem na lokalizację, stan budynku oraz  jego położenie. Ogromną uwagę zwracałem na to, czy dom który chcę kupić, mieści się przy trasie szybkiego ruchu, czy przy drodze wewnętrznej, oraz na to, czy dojazd do posesji jest drogą asfaltową, czy też polną – podkreśla Mariusz Jędrachowicz.

 W przypadku kupna mieszkania jest podobnie. Wszystkie wyżej wymienione uwagi  mają takie samo znaczenie. Chociaż w mieście ceny lokali w centrum, jak i na obrzeżach są bardzo podobne. Ta granica coraz bardziej się zaciera. Jednak wszystko zależy od stanu, w jakim znajduje się wystawione na sprzedaż mieszkanie. Cena uzależniona jest od tego, czy jest to oferta z rynku wtórnego, czy od developera, która przyciąga nowoczesnym wnętrzem i designerskim wglądem. Mimo to warto podejść do sprawy profesjonalnie i sprawdzić czy cena, którą oferuje właściciel jest adekwatna do wystawionej oferty.

Oliver Wendel Holmes pisał, że dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno, dlatego też warto dokładnie przemyśleć gdzie i jakie chcemy mieć dla siebie schronienie.

logoihouse

Źródło: iHouse link do źródła http://www.ihouse.pl/news/detal/wymarzone-m-od-czego-zaczac/844/4

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »