Rozpiętość cenowa baterii kuchennych jest bardzo duża. Markowe, klasyczne, chromowane modele bez dodatkowych udogodnień kupimy za około 130 zł. Armatura ze średniej półki cenowej to wydatek 260-500 zł. Im więcej funkcji, lepsze materiały, ciekawsze wzornictwo, tym drożej. Najbardziej zaawansowana technologiczna armatura to koszt przekraczający nawet kilka tysięcy złotych.
Najpopularniejsze modele
W naszych kuchniach dominują baterie stojące (sztorcowe), zamontowane na brzegu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym, z jednym uchwytem, którym regulujemy zarówno siłę, jak i temperaturę wypływającej wody.
Szukając nowego modelu zwróćmy uwagę na praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest z pewnością wyciągana wylewka (część baterii, przez którą wypływa woda) i wielu użytkowników docenia to udogodnienie. Wiele baterii ma też na wylewce wbudowany przełącznik do zmiany strumienia wody ze zwykłego na prysznicowy, co sprawdza się podczas płukania delikatnych warzyw i owoców.
Funkcje ułatwiające użytkowanie
Bateria z wysoką obracającą się wylewką polecana jest do dwukomorowych zlewozmywaków, dzięki czemu można swobodnie korzystać z wody w każdej komorze.
Wysoka obrotowa wylewka opleciona sprężyną flickr.com
Niektórzy producenci oferują efektownie wyglądające wysokie baterie z wylewką na sprężynie, co umożliwia jej wygodne wyginanie i wyciąganie.
Bateria z wysoką obracającą się wylewką polecana jest do dwukomorowych zlewozmywaków, dzięki czemu można swobodnie korzystać z wody w każdej komorze.
Niektórzy producenci oferują efektownie wyglądające wysokie baterie z wylewką na sprężynie – umożliwia to jej wygodne wyginanie i wyciąganie.
Gdy zdecydujemy się na wysoki kran, zrezygnujmy z montażu nad zewem szafki, podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl – trudno by było do niej sięgać.
Nietypowe rozwiązania baterii kuchennych
Dla zwolenników montażu zlewu pod oknem przyda się bateria o specjalnej konstrukcji, aby możliwe było otwieranie okna. Taki model ma składaną obrotową wylewkę, którą można przechylić na jedną lub dwie strony.
Inna opcja to kran, który chowa się w blacie, przez co jego wysokość zmniejsza się trzykrotnie.
Na rynku znajdziemy również specjalne kuchenne zestawy instalacyjne, zawierające oprócz samej baterii także filtr, chłodnicę i saturator. Dzięki temu z wylewki może popłynąć przefiltrowana, a do tego schłodzona woda w wersji niegazowanej, lekko gazowanej lub gazowanej. Ale bateria może również dostarczyć wrzątek. Aby tak się stało, należy zamontować pod zlewem odpowiedni bojler o niedużej pojemności.
Raczej rzadko stosowaną opcją w domowej kuchni – ze względu na cenę – jest montaż baterii elektronicznej (z fotokomórką), którą można uruchomić i wyłączyć bez dotykania, zauważają eksperci serwisu domiporta.pl. Niewiele jest też armatury podtynkowej. W takiej baterii korpus z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi schowany jest w ścianie. Na zewnątrz widać jedynie wylewkę i dźwignię lub pokrętło do ustawienia temperatury i wielkości strumienia.
Zazwyczaj korpusy baterii pokryte są powłoką chromowaną. Ale mogą też być wykończone kompozytem, zwłaszcza gdy są sprzedawane ze zlewem z takiego materiału. Bez kłopotu kupimy też krany w różnych kolorach – na przykład czerwonym, zielonym czy żółtym.
Gwarancja
Gwarancja jest odzwierciedleniem jakości armatury. Właściwe działanie głowicy ceramicznej (czyli jednego z najważniejszych elementów baterii) producenci gwarantują zwykle przez 5 lub 7 lat. Szczelność korpusu objęta jest dłuższą gwarancją, nawet 10-letnią.
Autor: BZ
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu